Prezenty dla świetlicy

Marta Woynarowska

publikacja 07.12.2014 11:25

Świetlica Caritas działająca przy parafii pw. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu obchodziła 10-lecie działalności.

Prezenty dla świetlicy W ten sposób podziękowały wszystkim dobroczyńcom Marta Woynarowska /Foto Gość

Z tej okazji została odprawiona Msza św. dziękczynna, której przewodniczył ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej. W kazaniu nawiązał do przypadającego tego dnia wspomnienia św. Mikołaja. – Czy Mikołaj przychodzi do każdego? – pytał dzieci ze świetlicy. – I do grzecznych i niedobrych? – Tylko do grzecznych – padła odpowiedź. – A ci niegrzeczni co dostają? – dopytywał. – Rózgę – zgodnie orzekły dzieci. – Z pewnością nikomu z was nie grozi taki prezent. Ale także rózga może być pożyteczną niespodzianką, jeśli skłoni kogoś do zastanowienia się nad swoim postępowaniem.  W Ewangelii, którą usłyszeliśmy przed chwilą, doskonale pasującej do obchodzonego dzisiaj dnia św. Mikołaja, padają słowa: „darmo dostaliście, darmo dawajcie” – zauważył ks. Pitucha. – Dlatego dziękujemy wszystkim tzw. świętym Mikołajom, przychodzącym z różnego rodzaju prezentami nie tylko 6 grudnia, ale każdego dnia od 10 lat. Tacy Mikołajowie przychodzili, przynosząc wam podwieczorki, słodycze, pomagając w lekcjach, wyposażając świetlicę.

Na zakończenie Mszy św. podziękowania dla wszystkich pracujących oraz wspierających działalność świetlicy złożył. ks. kan. Adam Marek, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla. Słowa wdzięczności wyraził również Tomasz Skulski, szef Parafialnego Oddziału Caritas. – Jest to dla mnie wzruszający moment, gdyż nie ma już wśród nas osób, bez których ta świetlica by powstała. Dlatego chcę wspomnieć panią Annę Polczak, Grażynę Gosztyłę, Barbarę Hapońską. Dziękuję obecnym tutaj paniom Helenie Szaraniec, Barbarze Wieczorek, Danucie Zwolskiej oraz sprawującym opiekę w tym roku szkolnym Małgorzacie Mularz i Agnieszce Prokop.

Prezenty dla świetlicy   Dzieci złożyły dary Marta Woynarowska /Foto Gość Przypomniał również pokrótce historię świetlicy, która zainicjowała funkcjonowanie wiosną 2004 r., czyli zaledwie w kilka miesięcy od erygowania parafii. Należy dodać, że jest jedną z dwóch tego typu placówek prowadzonych przez Caritas w diecezji sandomierskiej. Od początku działała pod egidą Parafialnego Oddziału Caritas, który otrzymywał dodatkowo na ten cel dotację przyznawaną przez Urząd Miasta organizacjom pozarządowym.

– Naszą misją jest, by świetlica była miejscem przyjaznym, gdzie dzieci znajdą nie tylko serdeczność, ale również zrozumienie i pomoc. Chcielibyśmy, aby czuły się tu jak w domu, a nawet lepiej – mówił Tomasz Skulski.

Po Eucharystii dzieci zaprezentowały krótki, autorski program artystyczny, w którym w wierszowanych słowach podziękowały wszystkim dobroczyńcom świetlicy. Na koniec zaś przy akompaniamencie ks. Marka Pereszluchy zaśpiewały kilka pieśni, w tym „Barkę”.

Ponieważ w dzień św. Mikołaja nie mogło zabraknąć prezentów, toteż zaproszeni goście stanęli na wysokości zadania i przynieśli ze sobą niespodzianki. Teresa Huńka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy wręczyła kosz słodkości, zaś od Tarnobrzeskich Wodociągów dzieci otrzymały wymarzony radiomagnetofon.

Świetlica działa przez cały rok szkolny. Uczniowie mogą tutaj przebywać od 14.00 do 16.30. W okresie wakacji zaś dla dzieci uczęszczających do niej Caritas parafialny organizuje letni wypoczynek na obozach, koloniach.           

– W świetlicy możemy liczyć na pomoc pań przy odrabianiu lekcji oraz w przygotowaniach do udziału w konkursach – opowiadała Patrycja, uczennica SP nr 3. – Codziennie otrzymujemy podwieczorek i jakieś słodycze. Przychodzę codziennie od paru lat, bo tu mogę rozwijać zainteresowania, a poza tym mam tu dobre koleżanki i kolegów.

Wielką frajdę sprawiają dzieciom wyjścia na świeże powietrze, mogą wówczas dać upust swojej energii. – Organizujemy sobie różne zabawy, np. biegi, zawody w skakaniu na skakance – wyjaśniła Patrycja.