Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie

ks. Tomasz Lis

publikacja 11.11.2014 13:01

- Dzisiaj jako ludzie wierzący pragniemy pomyślności naszej ziemskiej Ojczyzny. Pragniemy odrodzenia Polski we wszystkich wymiarach, od duchowego po materialny. Od tego zależy jej niepodległość - mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny.

Uroczystości Święta Niepodległości Uroczystości Święta Niepodległości
Żołnierze Jednostki Wojskowej w Sandomierzu
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Sandomierskie uroczystości związane z 96. rocznicą odzyskania niepodległości rozpoczęły się od wspólnej Eucharystii w bazylice katedralnej, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.

W modlitwie wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych powiatowych i miejskich, kompania wojskowa z sandomierskiej jednostki wojskowej oraz liczne poczty sztandarowe reprezentujące instytucje i stowarzyszenia społeczne i państwowe. Obecni byli także rycerze Chorągwi Ziemi Sandomierskiej, zaś liturgię śpiewem uświetnił chór katedralny.

Podczas homilii biskup ordynariusz wskazał na wielkie i odpowiedzialne zadania, jakie łączą wspólne działania Kościoła i państwa.

- Nadzieja chrześcijańska jest zakotwiczona w Bogu. Pokłada ufność w Jego bezgranicznej miłości. Jest zarazem nadzieją człowieka, który żyje w określonym miejscu i czasie. Człowieka który należy do konkretnego narodu. Utożsamia się z tym narodem - mówił bp K. Nitkiewicz podczas homilii.

- Nasi przodkowie z okresu niewoli rozbiorowej wierzyli głęboko, że Polska zmartwychwstanie na podobieństwo Chrystusa złożonego w grobie. Nie szczędzili własnego życia w walce o niepodległość, a następnie broniąc tej niepodległości. Także dzisiaj jako ludzie wierzący pragniemy pomyślności naszej ziemskiej Ojczyzny. Pragniemy odrodzenia Polski we wszystkich wymiarach, od duchowego po materialny. Od tego zależy jej niepodległość - podkreślał hierarcha.

- Dlatego pomimo różnych słabości starajmy się żyć zgodnie z Ewangelią Chrystusa. To jest ta ewangeliczna ciasna brama ale jeśli uda się przez nią przejść będziemy po prostu dobrymi i szczęśliwymi ludźmi. Jednocześnie, szanując inne religie i światopoglądy, mamy wnosić wartości, których nauczył nas Chrystus i Kościół, do wspólnego życia. Mamy być sobą bez przebierania się za innych. Św. Jan Paweł II poucza nas, że taka powinna być odpowiedź Kościoła i człowieka wierzącego na różne materializmy współczesnej epoki, które rodzą w ludzkim sercu niedosyt – zachęcał biskup.

Po Mszy świętej wszyscy przeszli do pomnika przy cmentarzu katedralnym, aby oddać cześć poległym żołnierzom walczącym za Ojczyznę między innymi podczas narodowych powstań, ostatnich wojen oraz tych, którzy umierali w obozach zagłady w Katyniu i Dachau.

Przy pomniku odbyły się okolicznościowe przemówienia przedstawicieli miejscowych władz, po czym odbył się Apel Poległych i oddano salwę honorową. Delegacje kombatantów, służb mundurowych stowarzyszeń i różnych organizacji złożyły wieńce.

W uroczystościach uczestniczyli żołnierze z sandomierskiej jednostki wojskowej, przedstawiciele Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego, rycerze oraz Sandomierska Orkiestra Dęta.