Błogosławiony patronem szkoły

ks. Tomasz Lis

publikacja 24.10.2014 13:08

- Życzę, aby każdego dnia wyrastało z was dobro, które pomoże zwyciężać uderzające w nas zło. Niech odwaga i heroizm waszego patrona pomogą wam być mężnymi świadkami Chrystusa - mówił bp Edward Frankowski.

Odsłonięcie pamiatkowej tablicy Odsłonięcie pamiatkowej tablicy
Bł. ks. J. Popiełuszko patronem szkoły w Kopkach
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Uroczystość nadania imienia szkole rozpoczęła Msza św. w miejscowej świątyni, której przewodniczył biskup senior Edward Frankowski.

Podczas wspólnej modlitwy, która zgromadziła nauczycieli, uczniów szkoły wraz z rodzinami oraz miejscowe władze, biskup poświęcił nowy sztandar szkoły, na którym umieszczono wizerunek patrona.

Podczas homilii bp E. Frankowski wskazał na postać ks. Jerzego jako człowieka odwagi i heroizmu, ale równocześnie pełnego pokory i modlitwy. Zgromadzonym uczniom opowiedział o dzieciństwie Jerzego, latach szkolnych oraz jego drodze do kapłaństwa.

- Szukając propozycji na patrona szkoły, zastanawialiśmy się, kto byłby dla naszych wychowanków wzorcem postępowania w rodzinie, wobec przyjaciół i Ojczyzny. Chcieliśmy jednocześnie, aby była to osoba związana w jakiś sposób z naszą miejscowością. Sięgając w jej historię dostrzegliśmy właśnie postać ks. Jerzego, który jako młody kapłan odprawiał tutaj Mszę świętą - opowiada Halina Zięba, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kopkach.

Po Mszy św. przy figurze błogosławionego kapłana ustawionej przed świątynią złożono kwiaty i zapalono znicz pamięci. Dalsza cześć uroczystości odbyła się w szkole, gdzie odsłonięto tablicę pamiątkową z wypisanym mottem: „Tylko ten może zwyciężać zło, kto sam jest bogaty w dobro”.

Następnie w sali gimnastycznej dyrekcja szkoły przekazała uczniom sztandar, na który złożyli przyrzeczenie szkolne. Całość zakończyła cześć artystyczna.