Solidarni z prześladowanymi

ks. Tomasz Lis

publikacja 30.08.2014 18:15

Ponad pięciuset oazowiczów przybyło do Tarnobrzega na wakacyjny dzień wspólnoty. Na miejskim rynku młodzi zorganizowali ewangelizacyjny koncert uwielbienia.

Oazowicze solidarni z prześaldowanymi chrześcijanami Oazowicze solidarni z prześaldowanymi chrześcijanami
Dzień oazowej wspólnoty w Tarnobrzegu
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Spotkanie rozpoczęło się od zawiązania wspólnoty palcu szkolnym obok kościoła pw. św. Barbary. Tegoroczne spotkanie zgromadziło bardzo wiele osób, które wypoczywały na wakacyjnych turnusach, jak również tych, którzy na co dzień działają w parafialnych grupach oazowych oraz tych, którzy przed laty działali w oazie. Przybywający oazowicze przedstawiali swoje wspólnoty oraz wspominali wakacyjne wyjazdy formacyjne.

- W tym roku byłam po raz drugi na wakacyjnej oazie. Kolejny raz był to czas duchowego odrodzenia i odkrycia daru Bożej miłości. Na takich wyjazdach odkrywamy, gdzie tak naprawdę jest sens i cel naszego życia. Polecam takie rekolekcje tym, którzy poszukują, borykają się z dylematami czy problemami - opowiadała Ola ze Stalowej Woli.

- Dzień wspólnoty to spotkanie wszystkich członków i sympatyków Ruchu Światło życie oraz podsumowanie tego, co dokonało się na wakacyjnych turnusach. Tegorocznym tematem naszego spotkania jest hasło „Radość Ewangelii”. Chcemy poprzez życie Ewangelią ukazać radość z przeżywania wiary i relacji z Chrystusem. Dzisiaj jednoczymy się także z naszymi braćmi i siostrami w tych krajach, gdzie chrześcijanie są prześladowani. Na początku spotkania stanęliśmy w kształcie arabskiej litery „N” od słowa „Nazarejczyk”, którą oznaczane są domy chrześcijan w krajach prześladowanych, jako wyraz naszej solidarności z nimi i modlitwy w ich intencji - poinformował ks. Marek Kuliński, diecezjalny moderator oazy.

Następnie młodzi uczestniczyli we wspólnej modlitwie. Mszy św. sprawowanej przez księży zaangażowanych w działalność Ruchu przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.

- Czasami słyszycie jak mówimy, że wy młodzi jesteście przyszłością Kościoła. To prawda, ale wy jesteście również jego teraźniejszością. Dlatego musimy zrobić wam więcej miejsca, dać więcej możliwości do działania, we wspólnocie parafialnej i diecezjalnej. Odnosi się to zwłaszcza do młodzieży zaangażowanej w różne ruchy i stowarzyszenia. Ubogacajcie waszą żywą wiarą i zdolnościami środowiska, z których pochodzicie, w których żyjecie. Można służyć do Mszy św., śpiewać w scholi, ale można także pomagać katechetom, redagować parafialną stronę internetową, odwiedzać chorych i samotnych, pomagać potrzebującym. Mam nadzieję, że w porozumieniu z waszymi duszpasterzami, doświadczenia zdobyte podczas wakacji, przyniosą wspaniałe owoce - mówił bp K. Nitkiewicz podczas homilii.

Na zakończenie wspólnej modlitwy biskup pobłogosławił nowym animatorom wręczając im krzyże oazowe oraz udzielił misji posłania małżonkom animującym działalność Oazy Domowego Kościoła.

Następnie odbyła się „Godzina świadectwa”, podczas której uczestnicy wakacyjnych oaz opowiadali o osobistych przeżyciach spotkania z Jezusem podczas letnich rekolekcji z Bogiem.

Dzień wspólnoty był przeżywany w parafii pw. św. Barbary w Tarnobrzegu, która świętuje 25-lecie powstania i gdzie od początku funkcjonował oazowy ośrodek formacyjny.

Po południu młodzi przeszli na tarnobrzeski Rynek, który zmienił się we wspólne miejsce modlitwy i uwielbienia Boga.

Oazowicze, którzy przybyli na wakacyjny Dzień Wspólnoty, zorganizowali wieczór ewangelizacji i uwielbienia. Wspólną modlitwę, którą przeplatały utwory muzyczne i wokalne poprowadził zespół instrumentalny „Oremus” pod batutą Marcina Pospieszalskiego. Wieczór rozpoczął się od wspólnej modlitwy przy wystawionym Najświętszym Sakramencie, podczas której młodzi prosili o dobre owoce roku formacyjnego oraz o dar żywej i dynamicznej wiary dla swoich przyjaciół i znajomych. Modlitwę uwielbienia poprowadził zespół ewangelizacyjny „Janki”. Po modlitwie rozpoczął się ewangelizacyjny koncert prowadzony przez grupę muzyczną i wokalną. Zgromadzona młodzież włączała się do śpiewu oraz aranżowała wspólne tańce. Śpiew przeplatany był modlitwą spontaniczną prowadzona przez młodzież oraz słowami osobistych świadectw.