Pasterz z krwi i kości

Andrzej Capiga

publikacja 21.08.2014 16:32

Rada Gminy Pysznica nadała ks. kanonikowi Andrzejowi Sekulskiemu tytuł "Zasłużony dla Gminy Pysznica".

Zasłużony kapłan Zasłużony kapłan
Ks. Andrzej Sekulski otrzymuje tytuł z rąk Tadeusza Bąka
Beata Biały

Ks. Andrzej Sekulski proboszczem w Kłyżowie został w 1974 r. Dzieło jego życia - przy współpracy z parafianami - to utworzenie i zorganizowanie parafii, wybudowanie kościoła, plebanii, utworzenie cmentarza.

Dzięki staraniom ks. Andrzeja Sekulskiego kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Maksymiliana Kolbe z każdym rokiem zyskiwał kolejne elementy wyposażenia: organy elektronowe, witraże, oraz barwną i artystyczną polichromię. Ks. Andrzej Sekulski przez długie lata swojej pracy w Kłyżowie inspirował i organizował lokalną społeczność. To z jego inicjatywy doszło do telefonizacji Kłyżowa i przysiółków.

Nieobca była mu także działalność patriotyczna. W latach 80., nie zważając na grożące mu niebezpieczeństwa, udzielał na terenie parafii schronienia podziemnej drukarni „Solidarności” Ziemi Sandomierskiej. Był też współinicjatorem nadana miejscowej szkole imienia kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Ks. Andrzej Sekulski złożony chorobą przebywa obecnie w szpitalu w Stalowej Woli. Tam też odebrał zasłużone wyróżnienie.