Słodkie warsztaty

Andrzej Capiga

publikacja 12.08.2014 15:11

50 pszczelarzy ze stalowowolskiego powiatu wzięło udział w warsztatach w pasiece „Barć” w Kamiannej.

Pszczoła bez tajemnic Pszczoła bez tajemnic
Głównym tematem była pszczela matka
Tomasz Wosk

Warsztaty zorganizowało dla nich stalowowolskie starostwo. Na terenie powiatu działa ponad 120 hodowców pszczół, którzy zrzeszeni są w kilku kołach. - We wrześniu ubiegłego roku zorganizowaliśmy i sfinansowaliśmy pszczelarzom udział w XXXI Ogólnopolskich Dniach Pszczelarza.  W tym roku zabraliśmy ich do Kamiannej, gdzie z bliska mogli się przyjrzeć funkcjonowaniu jednej z najsłynniejszych i najlepiej zorganizowanych pasiek w kraju. Szanujemy niezwykle trudną pracę pszczelarzy i dlatego staramy się im pomagać. Choćby właśnie przez organizację warsztatów szkoleniowych - tłumaczy wicestarosta stalowowolski Mariusz Sołtys, który był inicjatorem  przedsięwzięcia.

Pasieka „Barć” w Kamiannej zajmuje się nie tylko pozyskiwaniem miodu oraz szkoleniami dla pszczelarzy, ale także hodowlą matek pszczelich. I to właśnie im oraz ich roli w pszczelich rodzinach były głównie poświęcone warsztaty. – Mimo że większość z nas ma długi staż w pszczelarstwie i sporo doświadczenia, to sztuczne unasiennianie pszczelich matek widzieliśmy z bliska po raz pierwszy. Wykład gospodarza pasieki, Jacka Nowaka też był bardzo ciekawy. Chcemy się rozwijać jako pszczelarze, dlatego chętnie korzystamy z doświadczenia kolegów po fachu - powiedział Andrzej Rębisz, prezes Powiatowego Koła Pszczelarzy w Stalowej Woli.

Natomiast 22 sierpnia w Stalowej Woli w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się I Forum Pszczelarskie poświęcone ochronie pszczół pt. „Stalowa pszczoła nie istnieje”. W jego organizację zaangażują się także: powiatowy lekarz weterynarii w Stalowej Woli, Inspektorat Wojewódzki Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie oraz Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Z wykładami wystąpią również naukowcy z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. - To będzie pierwsze tego typu wydarzenie w Stalowej Woli. Myślę, że zainteresuje nie tylko naszych pszczelarzy, ale również ich kolegów po fachu z całego regionu. Zaplanowaliśmy nie tylko wykłady na temat chorób pszczół, ale również inne, poświęcone m.in. prawnym aspektom funkcjonowania pasiek. Będzie dużo cennych informacji dla pszczelarzy i właścicieli pasiek - obiecuje Grzegorz Janiec, naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska w stalowowolskim starostwie, który odpowiada za organizację konferencji.

Konferencji będą towarzyszył kiermasz i stoiska promocyjne, gdzie będzie można skosztować i kupić różnego rodzaju miody. Będą to nektary najwyższej jakości z naszych polskich pasiek, a nie miody o niepewnym składzie i pochodzeniu, jakich niestety jest coraz więcej w sklepach.

Pszczelarze oraz rolnicy chcący wziąć udział w I Forum Pszczelarskim proszeni są o wcześniejszą rejestrację. Można jej dokonać, kontaktując się z pracownikami Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli: Hubertem Karwanem - tel. 15 643 36 00, e-mail: h.karwan@stalowowolski.pl oraz Grzegorzem Jańcem - tel. 15 643 36 50, e-mail: g.janiec@stalowowolski.pl.