Szanty nad Wisłą

ks. Tomasz Lis

publikacja 28.07.2014 08:54

Przez dwa dni w mieście rozbrzmiewały dźwięki muzyki szantowej, folkowej i etnicznej. Wydarzeniem muzycznym imprezy był koncert, który powstał w ramach projektu przygotowanego wspólnie przez muzyków z Gambii, Senegalu i Stanisława Soykę.

Koncert Stanisława Soyki Koncert Stanisława Soyki
Sandomierski Festiwal Dookoła Wody
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Spotkanie z piosenką wodniacką rozpoczęło się na nadwiślańskim Bulwarze, gdzie wystąpiła między innymi legendarna grupa "EKT Gdynia” prezentując efektowne utwory szantowe i żeglarskie.

Gwiazdą festiwalu Stanisław Soyka był gwiazdą drugiego dnia Festiwalu "Dookoła Wody”. Na sandomierskiej scenie ze Stanisławem Soyką wystąpili muzycy z Senegalu i Gambii: Mamadou Diouf, Pako Sarr i Buba Kuyateh. Artyści dali niezwykły koncert. - To spotkanie dwóch dusz – słowiańskiej i zachodnioafrykańskiej - powiedział Mamadou Diouf. Jednocześnie na scenie zabrzmiały skrzypce oraz tradycyjne afrykańskie instrumenty: kora i djembe. Następnie swoje umiejętności zaprezentowały zespoły: Formacja, Szantażyści i Studium Instrumentów Etnicznych. Festiwal Dookoła Wody ma swoją wieloletnią tradycję. Jego poprzednikiem była impreza muzyczna pod nazwą Szantomierz.