Gorzki smak cukru

Andrzej Capiga

publikacja 29.06.2014 20:46

Przed SDK zbierano podpisy pod obywatelskim projektem ustawy pn. "Narodowy Program Zwalczania Cukrzycy i jej Powikłań".

Trzy w jednyn Trzy w jednyn
Można było też zostać dawcą szpiku kostnego
Andrzej Capiga / GN

Zbiórka odbywa się w ramach akcji „TAK dla Narodowego Programu Zwalczania Cukrzycy i jej Powikłań” zainicjowanej podczas XV Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w Gdańsku. Ponad 1200 osób - uczestników konferencji poparło ideę opracowania obywatelskiego projektu ustawy. Partnerami akcji są: Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków oraz Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę. Ciężar opracowania Narodowego Programu Zwalczania Cukrzycy i jej powikłań wzięło na siebie Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Dzięki Narodowemu Programowi Zwalczania Cukrzycy i jej Powikłań zyskamy wiedzę o chorobie i diagnostyce, powstaną bowiem: Krajowy Rejestr Chorych na Cukrzycę, Krajowy Rejestr Dzieci Matek z Cukrzycą Ciążową (GDM), Krajowy Rejestr Cukrzycy o Podłożu Genetycznym, Ogólnopolska Sieć Ośrodków Edukacji o Cukrzycy, Ogólnopolski Program Zapobiegania Retinopatii Cukrzycowej i Ogólnopolska Sieć Poradni Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej.

Na placu przed Spółdzielczym Domem Kultury działał też punktu informacji o tej chorobie. Cukrzyca to pierwsza choroba niezakaźna uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku. Według Światowej Organizacji Zdrowia zmaga się z nią już ok. 382 mln ludzi na całym świecie. Jest głównym czynnikiem ryzyka choroby wieńcowej, zawału serca, częstą przyczyną udarów mózgu, zespołu stopy cukrzycowej, amputacji, ślepoty czy niewydolności nerek. Odbył się też RESCUE-CAMP - edukacyjny piknik służb ratowniczych. Ratownicy medyczni, policjanci, strażacy, członkowie Jednostki Strzeleckiej 2027 „Strzelec” oraz żołnierze z niżańskich jednostek wojskowych pokazali m.in. specjalistyczny sprzęt medyczny oraz swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

W ramach pikniku rodzinnego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Oratorium odbyła się Spartakiada Rodzinna z nagrodami oraz gry i zabawy dla dzieci i całych rodzin, takie jak: minigokarty, trampolina, malowanie twarzy i włosów, wspinaczka po skrzynkach, łowienie rybek czy malowanie kredą po asfalcie.