Jak olimpijczycy

ks. Tomasz Lis

publikacja 28.06.2014 08:51

W zawodach, które odbywały się w hali sportowej MOSiR-u wzięło udział prawie 300 osób z ponad 50 placówek. Zawodnicy rywalizowali w kilku indywidualnych konkurencjach sportowych oraz w zmaganiach drużynowych.

Podczas sportowej rywalizacji Podczas sportowej rywalizacji
XVI Spartakiada Sportowa Środowiskowych Domów Samopomocy
ks. Tomasz Lis/ GN

W Rudniku nad Sanem odbyła się XVI Spartakiada Sportowa Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego.

Impreza rozpoczęła się od występów artystycznych, prezentacji przybyłych zespołów oraz zapalenia olimpijskiego znicza, którego dokonał ks. Edward Pleń, krajowy duszpasterz sportowców.

Nad bezpieczeństwem osób niepełnosprawnych czuwali opiekunowie oraz wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas.

Najpierw rozgrywano konkurencje indywidualne: rzut piłką lekarską, skok w dal, strzał na bramkę z odległości, bieg slalomem z piłką, rzut do kosza. Rywalizacja była pełna emocji ale przebiegała w sportowej atmosferze. Następnie drużyny rywalizowały w konkurencji przeciągania liny.

- Każde takie spotkanie to wielkie przeżycie dla naszych podopiecznych, którzy przez wiele tygodni starannie przygotowują się do takich zawodów. Myślę, że każdy z naszych podopiecznych przeżywa swój start, jakby to był występ na tego rodzaju imprezie. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się jako wolontariusze w organizację tego sportowego święta dla osób niepełnosprawnych ich pomoc jest nieoceniona - mówiła pani Anna opiekunki jednej z drużyn.

- Jest to wielkie święto sportu oraz osób, które są podopiecznymi naszych ośrodków. Dzięki tej imprezie każdy z nich może poczuć się jak prawdziwy olimpijczyk a dla całego społeczeństwa jest to piękne świadectwo, że oni są osobami pełnowartościowymi dla wszystkich z nas. Zaś dla samych placówek, które opiekują się tymi osobami to czas wymiany doświadczeń i dzielenia się codziennymi osiągnięciami - podkreślał ks. Tomasz Szostek, dyrektor ŚDS w Rudniku nad Sanem.

Każdy z sportowców otrzymał medal, a startujące drużyny zostały nagrodzone dyplomami oraz pamiątkowymi pucharami. Spartakiada bardziej zintegrowała środowisko osób niepełnosprawnych w regionie oraz pokazała, że przez sport dokonuje się również rehabilitacja osób niepełnosprawnych. W uczestnikach obudziła chęć pokonywania swoich słabości i skłoniła do pracy nad swoim charakterem.