Patriotyczny song

ks. Tomasz Lis

|

Gość Sandomierski 25/2014

publikacja 19.06.2014 00:00

Za swoją działalność szkoła została odznaczona medalem „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”.

 Na scenie zaprezentowały się zespoły szkolne i soliści Na scenie zaprezentowały się zespoły szkolne i soliści
ks. Tomasz Lis /GN

Była to czwarta edycja festiwalu pieśni patriotycznych i religijnych organizowana w Zespole Szkół im. Jana Pawła II. Tegoroczny przegląd artystyczny przebiegał pod hasłem: „Całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska raz jeszcze przyjmijcie z wiarą, nadzieją i miłością”. – Konkurs i kolejna rocznica nadania naszej szkole imienia Jana Pawła II to dla całej społeczności dzień szczególnie ważny.

Cieszymy się, że mogliśmy zorganizować tak doniosłe wydarzenie religijno-patriotyczne, które przywiodło tylu dostojnych gości i dużą liczbę młodzieży. Ważne jest to, że młodzi ludzie chcą się uczyć i śpiewać dawne pieśni; to niewątpliwie ważny element ich wychowania i formacji – podkreślał Jan Brzozowski, dyrektor placówki. W konkursie startowały 23 zespoły oraz wielu solistów. W rywalizacji uczestniczyli uczniowie szkół noszących imię Jana Pawła II z całej diecezji oraz szkoły z terenu Gminy Potok Wielki. – Uczestniczę po raz drugi w tym konkursie. Rok temu wystąpiliśmy z dużym sukcesem jako grupa. Dziś dodatkowo zaprezentuję piosenkę jako solistka. Każdego roku uczestnicy czymś zaskakują i dlatego rywalizacja jest bardzo ciekawa i nie jest łatwo osiągnąć sukces i stanąć na podium – tłumaczyła Ania, uczestniczka konkursu.

Uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem ku czci św. Jana Pawła II. Uczestnicy modlitwy uczcili świętego patrona przez ucałowanie relikwii. Następnie odbyły się przesłuchania konkursowe. W kategorii soliści zwyciężyły: Liliana Bonarska ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Tarnobrzegu i Justyna Lenart z Gimnazjum w Potoczku. Natomiast w kategorii zespoły: Publiczna SP w Pysznicy i Gimnazjum nr 2 w Stalowej Woli. Uczestników konkursu odwiedził bp Krzysztof Nitkiewicz, który pogratulował młodym talentów oraz zachęcał do dalszego pielęgnowania tradycji patriotycznych i religijnych oraz odkrywania korzeni swojej ojczyzny i narodowej tożsamości.

Podczas uroczystości szkoła w Potoczku otrzymała medal „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”. – Odznaczenie, które otrzymujecie, to przede wszystkim ogromna nauka o tym, jak wiele zawdzięczamy niezliczonym bohaterom naszej historii, zarówno tym znanym z podręczników, jak i tym, którzy poświęcili swoje życie dla wolnej Rzeczpospolitej – podkreślał Waldemar Podsiadły, sekretarz Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Lublinie, przekazując odznaczenie.

Całość spotkania zakończył montaż słowno–muzyczny „Jedną drogą dziś kroczymy” przygotowany przez uczniów miejscowej szkoły oraz występ zespołu „Stanianki”. Uczniowie złożyli także kwiaty przy tablicy upamiętniającej aspiranta Stanisława Korczaka, zamordowanego w 1940 r. w Twerze. Wszystkim organizatorom i uczestnikom podziękowali Jerzy Pietrzyk, Wójt Gminy Potok Wielki oraz ks. Stanisław Piasecki, miejscowy dziekan.