Miasto na medal

Andrzej Capiga

publikacja 04.06.2014 09:09

Rusza pionierski program edukacyjny „Kod Architektury” przygotowany przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

Edukacyjny program Edukacyjny program
Hotel Hutnik - przykład stylu art deco
MR w Stalowej Woli

- Pierwszym etapem programu jest cykl zajęć „Miasto na medal” opartych na przykładzie zabudowy i urbanistyki Stalowej Woli, modernistycznego miasta powstałego w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Dziedzictwo Stalowej Woli ma zachęcić do dyskusji o problemach współcześnie dotykających przestrzeń, przyjrzenia się obecnym tendencjom w projektowaniu i kształtowaniu otoczenia, a także do odkrycia, jak wiele łączy architekturę z różnymi dziedzinami życia i nauki. Program skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 13-18 lat, ale część warsztatów można dostosować także dla młodszych uczestników, jak i dla zorganizowanych grup dorosłych - wyjaśnia Magda Wielgocka z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.  

W poznawaniu kodu architektury uczestnikom pomaga 12-letnia Hania, która w swoim pamiętniku opisuje spostrzeżenia i przygody, których tłem jest powstająca Stalowa Wola i jej architektura. Hania jest także bohaterką książeczki pt. „Miasto na medal”, wzbogacającej program edukacyjny i opowiadającej o początkach miasta.  - Zajęcia „Miasto na medal” tworzy 5 modułów tematyczno - warsztatowych: Kod Architektury (czyli wszystko o architekturze historycznie i matematycznie), Jeden dzień z życia miasta (rola zmysłów w odbiorze przestrzeni), Szklane domy (architektura i wzornictwo w literaturze), Miasto na medal (omawia proces powstawania miasta i czynników wpływających na jego rozwój) oraz W miejskiej sieci (ćwiczenia na orientację w terenie, czyli analizy planów i map) – dodaje Magda Wielgocka.

Pierwsze zajęcia, które odbędą się w dniach  5-6 czerwca.  Drugim etapem projektu będzie oferta edukacyjna skierowana do najmłodszych. Rozpocznie się pod koniec września 2014 na interaktywnej wystawie „Papierowe miasto”. Jest to wyjątkowa wystawa polskich designerów projektujących tekturowe zabawki architektoniczne, połączona z warsztatami, podczas których dzieci budują swoje miasta, wpływając na kształt ekspozycji. Natomiast oswajanie przestrzeni z punktu widzenia osoby niepełnosprawnej będzie można zobaczyć również na wrześniowej wystawie „Niewidzialne bariery.

Realizacja projektu „Kod Architektury” potrwa do końca 2014 roku, natomiast wszystkie zajęcia warsztatowe wejdą do stałej oferty edukacyjnej Muzeum Regionalnego. Zajęcia „Miasto na medal” odbywać się będą przy ul. Hutniczej 17, od poniedziałku do piątku w godz. 8-15. Wstęp wolny. Zapisy pod nr tel. 797 120 224. Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.