Odsłony Eutrapeliów

ks. Tomasz Lis

publikacja 05.04.2014 21:38

W Sichowie Dużym, Rudniku nad Sanem, Stalowej Woli i w Grębowie wystawiono pierwsze spektakle teatralne w ramach XVII edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej "Eutrapelia".

Młodzi artyści z Grębowa Młodzi artyści z Grębowa
Odsłony festiwalu "Eutrapelia"
Archiwum festiwalu

Kapituła festiwalu odwiedziła kilka miejsc, w których zorganizowano przeglądy twórczości artystycznej młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w ramach corocznego festiwalu.

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sichowie Dużym młodzież pod kierunkiem ks. Damiana Dziuby, przy współpracy Beaty Sadowskiej, Marii Lipiec i Ewy Wołowiec, przygotowała program słowno-muzyczny pt. „Polska wierna Chrystusowi na przestrzeni dziejów”. Zaprezentowała w nim kilka ważnych momentów historycznych z dziejów Polski, począwszy od przyjęcia chrztu przez Mieszka I, czasy króla Bolesława Chrobrego, potop szwedzki i zawierzenie państwa Matce Bożej przez króla Jana Kazimierza oraz sylwetki tych, którzy oddali życie za ojczyznę. – Chcieliśmy ukazać krainę piękną Kościołem i pachnącą wiarą narodu, która rosła wraz z mijającym czasem – podkreślali organizatorzy przedstawienia.

Na scenie Gminnego Centrum Kultury w Grębowie młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. prof. S. Bąka zaprezentowała spektakl teatralny pt. „Nie da się utopić Ewangelii” według scenariusza ks. Adama Kamińskiego. Myślą przewodnią było życie i męczeństwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uczniowie wyakcentowali najważniejsze momenty jego życia: nałożenie medalika przez matkę, obrona medalika przed systemem politycznym, głoszenie nauki Chrystusa, prześladowanie za wiarę i śmierć męczeńską. Swoim programem pokazali, że zło można zwyciężać tylko dobrem, a w przesłaniu zawarli myśl bł. Jana Pawła II: „Aby z męczeńskiej śmierci księdza Jerzego wyrosło dobro”. Utwory wokalne przy akompaniamencie gitary tematycznie nawiązywały do poszczególnych scen z życia głównego bohatera.

Młodzież z Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem po raz trzeci włączyła się czynnie w Festiwal Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”. Uczniowie pod kierunkiem Joanny Maczugi, Waldemara Skiby i ks. Zbigniewa Kargula przedstawili program artystyczny pt. „Młodzieńcze lata Karola Wojtyły w Krakowie” według scenariusza trzech uczennic z klasy II. Na scenie Karol Wojtyła udzielał wywiadu znajomemu redaktorowi „Głosu Rudnika”, wspominając swoje młodzieńcze lata w Krakowie. Wspomnienia te ożywiały poezja przyszłego papieża, taniec dziewcząt nawiązujący do wybuchu wojny, pantomima, w której ukazano cierpienia narodowe.

Uczniowie z Centrum Edukacji w Stalowej Woli zaprosili Kapitułę Festiwalu „Eutrapelia” oraz koleżanki i kolegów na spektakl pt. „Mityng AA”. Młodzież przez program artystyczny zawierzyła problem uzależnienia alkoholowego wśród młodych i starszych bł. Janowi Pawłowi II, który pisał: „Osoby uzależnione są w drodze w poszukiwaniu wiary i sensu życia, są też ludzie gotowi do poświęceń wobec tych, którzy są w potrzebie”. Program sceniczny był wzbogacony przez środki multimedialne, jak również przez przepiękny wokal Karoliny i Tomasza.

Zespół Szkół nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli w swoje gościnne progi po raz 17. zaprosił kapitułę do wspólnego przeżywania programu poświęconego papieżowi Janowi Pawłowi II pt. „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Młodzież, wykorzystując jedną z form artystycznych, jaką jest pantomima, tworzyła żywe obrazy – stworzenie świata i człowieka, łódź na jeziorze i budowanie domu na skale. Tym obrazom towarzyszyła prezentacja multimedialna, na której widzieliśmy Jana Pawła II zwracającego się do młodzieży podczas pielgrzymek.

Organizatorami „„Eutrapeliów są KDK „Arka” oraz Wydział Nauki i Wychowania Katolickiego, a także Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży Diecezji Sandomierskiej.

Młodzież z Centrum Edukacji   Młodzież z Centrum Edukacji
Odsłony festiwalu "Eutrapelia"
Archiwum festiwalu
Młodzież z Zespołu Szkół nr 3   Młodzież z Zespołu Szkół nr 3
Odsłony festiwalu "Eutrapelia"
Archiwum festiwalu