Papiescy stypendyści

ks. Tomasz Lis

publikacja 27.04.2014 13:00

Fundacja powstała jeszcze za życia papieża Jana Pawła II. Blisko czterdziestu młodych z diecezji korzysta z pomocy stypendialnej Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która pomaga rozwijać im swoje talenty i zdolności.

Wakacyjny obóz formacyjny Wakacyjny obóz formacyjny
Stypendyści Dzieła Nowego Tysiąclecia
Archiwum prywatne

Podczas swojego pontyfikatu Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał potrzebę troski o młodych, których nazywał „nadzieją i wiosną Kościoła” a do samych młodych mówił, żeby popadali w przeciętność i że Chrystus wzywa ich do wielkich rzeczy. To papieskie wezwanie znalazło swoje odzwierciedlenie w działalności Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Aby trafić do programu stypendialnego trzeba spełnić konkretne warunki przewidziane w regulaminie Fundacji. – Założeniem papieskiego dzieła jest pomoc wybitnie uzdolnionej, niezamożnej młodzieży, pochodzącej z małych miejscowości w rozwijaniu zdolności i ułatwienie życiowego startu poprzez pomoc materialną w czasie trwania nauki. Stypendia mogą być już przyznawane gimnazjalistom po ukończeniu pierwszej klasy, którzy uzyskają średnią powyżej 4,8 a dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 1120 zł brutto dodatkowym wymaganiem jest, aby ta osoba pochodziła z wioski lub małej miejscowości. Ważnym kryterium jest także zaangażowanie w szeroko pojmowany wolontariat, czyli pomoc innym – wymienia ks. A. Barzycki. Do programu najczęściej trafiają osoby zgłaszane przez katechetów, księży z parafii lub dyrektorów szkół. Złożone podania rozpatruje komisja, która typuje osoby kwalifikujące się do otrzymania tej pomocy. – Coraz częściej skłaniamy się do tego, aby osoby uczestniczyły w programie stypendialnym już od gimnazjum, wtedy jest także okazja, aby takie osoby uczestniczyły w formacji, którą przewiduje korzystanie ze stypendium - dodaje ks. A. Barzycki. Formacja odbywa się podczas corocznych spotkań diecezjalnych, rekolekcji, wyjazdów integracyjnych i wakacyjnych obozów organizowanych przez Fundację. Jest to szansa, aby młodzi jeszcze bardziej poznali życie i nauczanie bł. Jana Pawła II, zintegrowali się ze sobą oraz poczuli się także odpowiedzialni z przekaz papieskiego wezwania wobec swoich rówieśników.

Od roku jubileuszowego organizowane są Dni Papieskie. Od czternastu lat w niedzielę przypadającą w okolicach rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża organizowany jest Dzień Papieski. Prowadzona w tym dniu kwesta to nasz wspólny wkład w stypendia, które wspomagają młodych, uzdolnionych ludzi pochodzących z małych miejscowości w realizowaniu ich talentów i realizowaniu naukowych marzeń. - Jednym z zadań księdza odpowiedzialnego w diecezji za Dzieło Nowego Tysiąclecia jest animacja tego obchodów tego dnia w parafiach. Rozdzielamy materiały promocyjne, organizujemy pracę wolontariuszy i w miarę możliwości organizujemy imprezy dodatkowe mające na celu promocję nauczania papieskiego. Środki uzyskane ze zbiórki do puszek podczas październikowego Dnia Papieskiego trafiają do Fundacji, która następnie rozdziela je na konkretnych stypendystów w poszczególnych diecezjach – informuje ks. Andrzej Barzycki, odpowiedzialny w diecezji z realizację Dzieła Nowego Tysiąclecia.

Stypendia pomagają nie tylko uczniom gimnazjum i liceum, wielu studentów także korzysta z tej formy pomocy. Powstają nawet grupy studentów stypendystów, którzy wspólnie propagują idee fundacji i dokładają starań, aby promować papieskie nauczanie. - Obecnie należę do grupy duszpasterskiej, która zrzesza trzydziestu czterech stypendystów. Spotykamy się co miesiąc, wymieniamy doświadczenia wolontariacie, planujemy wspólną Drogę krzyżową opartą na papieskich słowach. Przed nami sama kanonizacja, na która przygotowujemy kilka niespodzianek dla studentów i dla mieszkańców miasta. Będą to spotkania z „Iskrą Miłosierdzia”, internetowa akcja „cytat papieski” czy też prowadzona wraz z fundacją internetowa Księga podziękowań, postanowień i próśb do Jana Pawła II – wymienia Dorota Chamerska, studentka Politechniki Rzeszowskiej.