Nie daj się złowić

ks. Tomasz Lis

publikacja 28.02.2014 15:03

Prewencyjne spotkania i informowanie osób starszych o środkach ostrożności ma pomóc w uchronieniu przed konsekwencjami działania oszustów.

Akcja prewencyjna policji Akcja prewencyjna policji
Archiwum policji

W kościele parafialnym św. Józefa w Sandomierzu odbyło się spotkanie policjantów z osobami starszymi w celu przypomnienia o zasadach bezpieczeństwa. Najpierw stróże prawa zaprezentowali film obrazujący tematykę oszustw osób starszych. Podczas spotkania omówiono przypadki oszustów metodą na tzw. "wnuczka". Aspirant Jacek Kulita omówił kilka podstawowych metod działania sprawców, a także przekazał zasady postępowania, by nie dać się oszukać. - Każdorazowo można zapobiec takim przypadkom, stosując się do podstawowych zasad: nigdy nie przekazuj pieniędzy nieznanej osobie; sprawdź, czy dzwonił prawdziwy krewny, oddzwaniając do niego lub kontaktując się z innymi członkami rodziny w tej sprawie; o swoich podejrzeniach zawsze informuj policję osobiście bądź telefonicznie pod numerem telefonu 997 lub 112 - podkreślał policjant. Miejska akcja prewencyjna przebiega pod hasłem "Nie daj się złowić".

Podczas spotkanie poruszono także tematykę Spotkanie prewencyjne w Sandomierzu   Spotkanie prewencyjne w Sandomierzu
Archiwum policji
zagrożeń w ruchu ulicznym. Policjanci przestrzegali uczestników przed nieodpowiedzialnym zachowaniem w czasie poruszania się pieszo po drogach o zmroku, gdy widoczność jest ograniczona. Przypomnieli jak ważne jest noszenie odblasków, nie tylko przez dzieci i młodzież, ale także przez dorosłych. - Nosząc odblaski jesteśmy widoczni z odległości 150 metrów i wtedy kierowca zdąży zareagować. Bez odblasków kierowca widzi nas z odległości 20-30 metrów, a wtedy może być już za późno na jakąkolwiek reakcję. Zapadający zmrok, pogarszające się warunki na drogach, powinny skłaniać nas, by zadbać o swoje bezpieczeństwo nosząc odblaski - podkreślał asp. Jacek Kulita. Na zakończenie spotkania wszyscy jego uczestnicy otrzymali od policjantów odblaski.