Polskie znaki wiary

ks. Tomasz Lis

dodane 19.02.2014 13:29

W Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu rozstrzygnięty został Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Przydrożny znak wiary", zainicjowany przez nieżyjącego już redaktora Radia Kielce Stanisława Szlęzaka, prezesa Tarnobrzeskiego Towarzystwa Fotograficznego.

I miejsce - Podlaskie plenery I miejsce - Podlaskie plenery
Adam Falkowski z Bielska Podlaskiego
Adam Falkowski

Konkurs został zainicjowany prawie dwa lata temu przez nieżyjącego już redaktora Stanisława Szlęzaka, prezesa Tarnobrzeskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Na konkurs zakwalifikowanych zostało 20 prac, które nadesłano z różnych stron Polski.

Podczas pierwszego posiedzenia jury w składzie: przewodniczący: ks. Andrzej Rusak dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu oraz członkowie: Rafał Biernicki, artysta fotografik, Ewa Kondek, zastępca burmistrza Sandomierza, Paweł Matyka, artysta fotografik, Tarnobrzeskie Towarzystwo Fotograficzne, Ewa Sierokosz, artysta fotografik, Grażyna Szlęzak- Wójcik, redaktor Polskiego Radia Kielce oceniło nadesłane prace sprawdzając zgodność z wymaganiami regulaminu konkursu oraz wyłoniło zwycięzców konkursu. Jury pierwsze miejsce przyznało Adamowi Falkowskiemu z Bielska Podlaskiego za pracę pt. „Podlaskie plenery”, drugie miejsce zajęli exequo: Maciej Krupiński z Jabłonki za cykl pt.”Ciągle trwam” oraz Edward Soński z Łańcuta za zdjęcie „Na rozstaju dróg”.

Trzecie miejsce w konkursie zdobyła Bogna Kwiatkowska z Krakowa za pracę pt. „We mgle”. Jury przyznało także 3 wyróżnienia: dla Józefa Myjaka z Sandomierza, Wioletty Nowak z Gorzowa Wielkopolskiego i Ryszarda Greli z Baranowa Sandomierskiego.

Jak powiedział ks. Andrzej Rusak, poziom nadesłanych prac był zróżnicowany. Dodał, że jednym z celów konkursu była próba zastanowienia się nad tym, co obecnie dzieje się ze znakami wiary: krzyżami, kapliczkami i świątkami, czym były one w przeszłości, dlaczego postawiono je akurat w danym miejscu i jak o nie dbano.

Podsumowanie konkursu z wręczeniem nagród laureatom planowane jest na początek kwietnia. Odbędzie się w Domu Długosza w Sandomierzu. Patronat nad konkursem objął biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Inicjatorem konkursu był wieloletni redaktor Radia Kielce Stanisław Szlęzak, który zmarł w listopadzie 2013 r. Był on cenionym dziennikarzem, wieloletnim korespondentem i kierownikiem redakcji Radia Kielce w Sandomierzu i Tarnobrzegu. Był także artystą fotografikiem, pomysłodawcą, założycielem oraz prezesem Tarnobrzeskiego Towarzystwa Fotograficznego.