Solidarni z chorymi

ks. Tomasz Lis

publikacja 11.02.2014 15:04

- Mamy być więc solidarni z osobami chorymi, solidarni w ich cierpieniu, solidarni przez obecność u ich boku, solidarni przez udzielanie im konkretnej pomocy. To jest obowiązek nie tylko instytucji, osób zaangażowanych bezpośrednio w ochronę zdrowia, ale każdego z nas - mówił bp K. Nitkiewicz podczas diecezjalnych obchodów Dnia Chorego.

Diecezjalny Dzień Chorych Diecezjalny Dzień Chorych
Wspólna modlitwa wraz z sakramentem namaszczenia
ks. Tomasz Lis /GN

W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes w całej diecezji modlono się w intencji chorych i cierpiących. W wielu parafiach podczas Mszy św. udzielano namaszczenia olejem w sakramencie chorych.

Centralne uroczystości Diecezjalnego Dnia Chorych obchodzono w maryjnym sanktuarium w Sulisławicach, gdzie w Eucharystii, koncelebrowanej przez kapłanów oraz kapelanów służby zdrowia uczestniczyli liczni chorzy, cierpiący i ludzie w podeszłym wieku. Do sanktuarium z wielu parafii przybyły grupy wiernych w podeszłym wieku w zorganizowanych pielgrzymkach. Wraz z chorymi we Mszy św. uczestniczyli także ich opiekunowie, lekarze, służba zdrowia. Rozpoczynając wspólną modlitwę pasterz diecezji zwrócił szczególną uwagę na potrzebę miłości w posługiwaniu chorym i potrzebującym.

- Światowy Dzień Chorego przypomina nam, że prawdziwy chrześcijanin nie może być obojętny na cierpienia drugiego człowieka. To jest kryterium wiarygodności naszej wiary. Mamy być więc solidarni z osobami chorymi, solidarni w ich cierpieniu, solidarni przez obecność u ich boku, solidarni przez udzielanie im konkretnej pomocy. Wzorem takiej postawy jest sam Chrystus, który poświęcał chorym szczególną uwagę. Pocieszał, uzdrawiał, oddał życie za wszystkich. Stąd zgodnie z przesłaniem ojca św. Franciszka, aby kochać jak Chrystus, mamy stać razem z Maryją pod Jego krzyżem, ucząc się tej miłości, ucząc się jak stawać się darem dla drugiego. Ewangelia uczy nas kultury daru, który jest prawdziwym błogosławieństwem dla tego, kto daje i kto otrzymuje. Bo tylko wówczas będziemy mogli być w pełni szczęśliwi, będziemy mogli wyzwolić się, uwolnić od naszego egoizmu i innych ograniczeń. Tylko wówczas będziemy zjednoczeni z Chrystusem i między sobą - podkreślał biskup ordynariusz.

Podczas homilii ks. Rafał Golina, zwracając się do chorych, mówił o wartości ich cierpienia. - Włączcie wasze doświadczenie cierpienia w Chrystusową mękę, która mimo pozornej beznadziei i złudnej przegranej niesie nadzieję i dar zwycięstwa. To w waszych bolesnych doświadczeniach jest przeogromna duchowa moc i siła wiary - podkreślał kaznodzieja.

Po homilii wszyscy chorzy i ludzie starsi mieli okazję przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych. Na zakończenie Eucharystii biskup ordynariusz modlił się za wszystkich chorych i cierpiących w diecezji. Polecił ich opiece Maryi przed jej wizerunkiem w Sulisławicach i pobłogosławił zgromadzonych Najświętszym Sakramentem.

W spotkaniu wzięli udział także podopieczni i opiekunowie ośrodków pomocy prowadzonych przez diecezjalną Caritas.