Na misje do Ugandy

ks. Tomasz Lis

publikacja 20.01.2014 17:38

Joanna Owanek i Ewa Maziarz, które przynależą do Świeckich Misjonarzy Kombonianów, otrzymały w swojej rodzinnej parafii Zarzecze krzyże misyjne oraz zostały pobłogosławione do misyjnej pracy w Ugandzie.

Misyjne posłanie Misyjne posłanie
Dwie misjonarki świeckie jadą do Ugandy.
ks. Tomasz Lis /GN

Po dwu latach formacji w parafialnym kościele w Zarzeczu otrzymały krzyże misyjne, znak kościelnego posłania, oraz biskupie błogosławieństwo na niełatwą pracę. - Wybór posługiwania misyjnego to droga Chrystusa i Apostołów, droga posłuszeństwa Bogu i solidarności z drugim człowiekiem. Pozwólcie aby Chrystus – pokorny Baranek Boży, który złożył siebie w ofierze, dalej was prowadził a wówczas wasze decyzja przyniesie wiele wspaniałych owoców – podkreślał bp Krzysztof Nitkiewicz podczas homilii. We wspólnej Eucharystii uczestniczyli rodzice misjonarek, rodzina, przyjaciele, przedstawiciele rodziny komboniańskiej: o. Gianni Gaiga- przedstawiciel Wikariusza Generalnego w Polsce, o. Rafał Leszczyński- przełożony wspólnoty w Krakowie, o. Krzysztof Zębik, o. Theotime Akpako- z Beninu, o. Maciej Zieliński i o. Maciej Miąsik oraz cała wspólnota parafialna. Nie zabrakło także przedstawicieli zgromadzenia ojców Kombonianów oraz przyjaciół misjonarek. Na zakończenie wspólnej modlitwy odbył się obrzęd posłania. Biskup poświęcił krzyże oraz wręczył je nowym misjonarkom, które już za niedługo wyruszą na swoją pierwszą placówkę do Ugandy.

- Misyjna droga zaczęła się od kawy u krakowskich misjonarzy Kombonianów, którzy kilka lat wcześniej prowadzili misyjne spotkania w parafii. Po rozmowie z ojcami uczestniczyłam w rekolekcjach dla młodzieży, brałam udział w animacjach misyjnych, miałam możliwość miesięcznego wyjazdu do Kenii i powoli rozpoznawałam swoje powołanie do bycia świecką misjonarką kombonianką - mówi Ewa Maziarz. Wraz z nią na placówkę misyjną wyrusza Joanna Owanek, która jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. – Przez ostatnie dwa lata odbywałyśmy formację misyjną w trakcie, której poznawałyśmy specyfikę pracy misyjnej, język oraz kulturę kraju, dokąd się udajemy. Ważną stroną była także formacja duchowa misjonarki świeckiej w duchu św. Daniela Comboniego, do którego rodziny zakonnej należmy – dodała Joanna Owanek.

Misyjne posłanie   Misyjne posłanie
Rodzina i przyjaciele misjonarek
ks. Tomasz Lis /GN
Misyjne posłanie   Misyjne posłanie
Joanna Owanek i Ewa Maziarz
ks. Tomasz Lis /GN