Odkryli nowe talenty

Marta Woynarowska

publikacja 10.01.2014 15:34

W Tarnobrzeskim Domu Kultury odbył się XII Rejonowy Przegląd Jasełek i Inscenizacji Bożonarodzeniowych.

Odkryli nowe talenty   Uczniowie z SP w Woli Raniżowskiej Marta Woynarowska /GN Na scenie wystąpiło sześć zespołów, cztery reprezentowały szkoły podstawowe, po jednym zaś – gimnazjum i szkołę ponadgimnazjalną.

Pomysłowości opiekunom grup oraz samym młodym aktorom nie brakowało, a każde przedstawienie zaskakiwało swoją oryginalnością. Jako pierwsi, przełamując tremę towarzyszącą wszystkim uczestnikom, wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnobrzegu, którzy zaprezentowali spektakl pt. „Dziecię się nam narodziło”. Na scenie zrobiło się bajecznie kolorowo i niezwykle muzycznie.

Goszczący po raz pierwszy na deskach TDK mali artyści z SP w Kopciach ujęli widzów niezwykłym zaangażowaniem i wczuciem się w swoje role. Uwagę zwracał czuwający nad wszystkim św. Piotr, który mimo pozorów surowości, okazał jednak skruszonym grzesznikom swe miłosierne oblicze.

Dzieci z SP nr 9 zaś opowiedziały, jak to św. Franciszek zorganizował i wystawił pierwszą szopkę. Wszystkich ujęły rewelacyjnie wykonane kolędy i pastorałki w wykonaniu Gabrysi Konefał z klasy III c. – Bardzo lubię śpiewać, robię to odkąd pamiętam – zwierzała się artystka. – Moją pierwszą nauczycielką była pani Pytel, a od września dodatkowo chodzę na lekcje w TDK do pani Anny Pintal. Dla fanów Gabrysi specjalna informacja, że w najbliższym czasie będą mieli jeszcze niejedną okazję do posłuchania jej śpiewu. – Już jutro wystąpię w finale konkursu „Śpiewajmy kolędy i pastorałki” na tutejszej scenie, a w niedzielę po raz kolejny wezmę udział w „Serbinowskiej kolędzie”, we wtorek natomiast zaśpiewam w swoim byłym przedszkolu – zdradziła swoje najbliższe plany.

Za sprawą uczniów z Publicznego Gimnazjum Katolickiego w Tarnobrzegu królowa Jadwiga oraz św. Brat Albert mogli spotkać się w średniowiecznym Krakowie, przygotowującym się do świąt Bożego Narodzenia. Okazało się, że mimo dzielących ich kilku wieków, spotykali się z tymi samymi problemami i ludzkimi przywarami.

W świat hawajskich rytmów, afrykańskich tańców oraz wojowniczych Indian przenieśli widzów aktorzy reprezentujący SP w Woli Raniżowskiej, prezentując spektakl „Śpiewaj i tańcz ziemio cała dla Jezuska”.

 

Odkryli nowe talenty   Młodzież z ZS im. ks. S. Staszica Marta Woynarowska /GN Do łez natomiast rozbawiła publiczność inscenizacja „Jasełkowe igraszki z diabłem” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. ks. S. Staszica w Tarnobrzegu. Herod jako zblazowany lowelas, zagubiony anioł, diabeł nieudacznik, śmierć przyjmująca zlecenia na komórkę i Boruta oraz Lucyfer jako ponętne, damskie wampy to chyba wystarczający miszmasz. Do tego niesztampowe wyrażenia i celne riposty uderzające w tzw. poprawność polityczną stworzyły prawdziwe diabelsko wybuchową mieszankę.

Jury, w składzie: Bożena Wójtowicz-Ślęzak, Beata Tyra, ks. Krzysztof Bartkiewicz, Andrzej Wilgosz oraz przewodniczący Sylwester Łysiak, miało zatem niełatwe zadanie. Ale pomogli im w jego rozwiązaniu nauczyciele, opiekujący się poszczególnymi zespołami, którzy po raz pierwszy mogli oceniać ich występy. I tak zdaniem jury i pedagogów na diecezjalnym przeglądzie w Sandomierzu rejon tarnobrzeski będą reprezentować – Szkoła Podstawowa nr 9 oraz Zespół Szkół im. ks. S. Staszica.

– Zaskoczyła mnie i to niezwykle pozytywnie trójka dzieci – zwierzyła się Beata Tyra. – Jedna z dziewczynek ujęła mnie przepięknym śpiewem. Moją uwagę przykuł również chłopiec wcielający się w rolę św. Piotra. W swoją grę włożył wiele determinacji, czynił to z prawdziwą charyzmą. Widać, że jest to artystyczna dusza, która zaczyna powoli się rozwijać. Bardzo podobała mi się także dziewczynka grająca Jagnę, w kreacji której widać było lekkość, brak tremy oraz pełne i świadome opanowanie swej roli. Po tych występach można stwierdzić, że rośnie nam nowe pokolenie dobrych aktorów.   

Na kwestie duchowe zaś zwrócił uwagę ks. Krzysztof Bartkiewicz. – We wszystkich inscenizacjach dało się zauważyć podkreślanie znaczenia rodziny, widzianej w kontekście Świętej Rodziny – podsumował ks. Bartkiewicz. – Jest to przesłanie nie tylko skierowane do dzieci i młodzieży, ale również do nas dorosłych – rodziców, opiekunów. Te spektakle uzmysłowiły nam, że tworzymy jedną rodzinę. Jezus przychodzi do nas po ty, abyśmy umieli odnajdywać się w rodzinie. Dzisiaj, w niełatwych czasach, kiedy część członków rozjeżdża się po świecie otrzymaliśmy takie mocne przypomnienie, że Pan Bóg przyszedł do człowieka poprzez rodzinę.