Trzej królowie z Ostrowca

ks. Tomasz Lis

publikacja 06.01.2014 22:08

Poszczególne orszaki ruszyły z trzech ostrowieckich parafii i spotkały się na miejskim Rynku, aby pokłonić się Jezusowi, któremu zawierzono całe miasto i mieszkańców.

Orszak Trzech Króli w Ostrowcu Świętokrzyskim Orszak Trzech Króli w Ostrowcu Świętokrzyskim
Jacek Guzik

Od kilku tygodni trwały w Ostrowcu Świętokrzyskim przygotowania do, jak ją nazwano, „królewskiej” akcji. W przygotowania włączyły się parafie, instytucje miejskie, służby porządkowe, szkoły i organizacje społeczne.

Orszaki wyruszyły z parafii Miłosierdzia Bożego, Matki Bożej Saletyńskiej oraz kolegiaty św. Michała Archanioła. Barwne korowody szły głównymi ulicami miasta dzięki czemu co rusz dołączali do nich mieszkańcy. Na czele każdego orszaku kroczył na koniu król, symbolizujący biblijnego Mędrca zmierzającego za betlejemską gwiazdą. W korowodzie, który wyruszył z parafii na Piaskach wędrowały osoby przebrane za świętych niosąc ze sobą relikwie patronów.

Wspólne spotkanie odbyło się na miejskim Rynku, gdzie przy betlejemskiej stajence królów i uczestników orszaku witały postacie Józefa, Maryi i małego Dzieciątka Jezus w które wcieli się sami ostrowczanie. Tutaj wszyscy uczestnicy orszaku wspólnie kolędowali a następnie ks. Zbigniew Wiatrek, ostrowiecki dziekan, zawierzył miasto i mieszkańców Bożej Dziecinie

Każde dziecko biorące udział w Orszaku otrzymało pamiątkowy znaczek-logo oraz słodki upominek.

Podsumowaniem wspólnego świętowania był koncert kolęd w kolegiacie św. Michała Archanioła w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej.