Dał całego siebie

ks. Tomasz Lis

publikacja 22.12.2013 23:55

W rocznicę śmierci ks. Jerzego Warchoła parafianie, członkowie związków zawodowych i solidarnościowcy uczcili pamięć wspaniałego proboszcza i autentycznego duszpasterza ludzi pracy.

Odsłonięcie tablicy ks. J. Warchoła Odsłonięcie tablicy ks. J. Warchoła
Uroczystościom przewodniczył bp Nitkiewicz
ks. Tomasz Lis /GN

W kościele pw. Opatrzności Bożej, który wraz z parafianami ks. Jerzy budował i gdzie pełnił funkcję proboszcza, została umieszczona tablica upamiętniająca jego osobę. – To właśnie parafianie są inicjatorami powstania tej tablicy. Niejednokrotnie sugerowali, że konieczne jest jej powstanie. Projekt i samo wykonanie poleciliśmy prof. Karolowi Badynie z Krakowa. Popiersie śp. ks. Jerzego wykonane jest z brązu i umieszczone na granitowej tablicy, w którą wkomponowano odpowiedni napis – poinformował ks. dziekan Krzysztof Kida, obecny proboszcz.

Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy odbyła się podczas Mszy św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Wspólna modlitwa zgromadziła licznych parafian, przedstawicieli władz samorządowych oraz poczty sztandarowe reprezentujące instytucje pracownicze i solidarnościowe, którymi duchowo opiekował się śp. ks. Warchoł. Podczas homilii biskup mówił o potrzebie odczytywania Bożej woli i podążaniu za nią nawet wtedy, gdy jest trudna do przyjęcia. – Dzisiaj, kiedy odsłaniamy tablicę upamiętniającą ks. Jerzego Warchoła, mamy świadomość jego wielkiej pracy i zaangażowania w tworzeniu tej wspólnoty. Dał Bogu i ludziom całego siebie, dlatego owoce jego posługiwania są tak wspaniałe – podkreślił biskup.

Po zakończeniu wspólnej modlitwy biskup odsłonił tablicę upamiętniającą budowniczego stalowowolskiego kościoła i twórcę parafialnej wspólnoty.