Rozjaśnij dzieciom przyszłość

ks. Tomasz Lis

publikacja 01.12.2013 22:53

Na terenie diecezji zostanie rozprowadzonych 55 tys. świec, z których dochód zostanie przeznaczony na całoroczną pomoc dla dzieci z ubogich rodzin.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
Archiwum Caritas

Wraz z rozpoczęciem Adwentu ruszyło po raz dwudziesty Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W poszczególnych parafiach kupując wigilijną siewcę każdy może włączyć się w wielkie dzieło pomocy najbardziej potrzebujący dzieciom. – Ta akcja prowadzona w całej Polsce ma już swoją tradycję. Wigilijna świeca Caritas już zadomowiła się na naszych wigilijnych stołach, będąc symbolem naszej pamięci o najbardziej potrzebujących. Zapalona na świątecznym stole wyraża naszą pamięć o tych, którym brak nadziei albo brak jasnych perspektyw na przyszłość. Przez przeżywanie adwentu duchowo przygotowujemy się do przeżywania świąt. Myśląc o gwiazdkowych prezentach pod choinkę, nie zapomnijmy zapalić dzieciom światła nadziei przez włączenie się do Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom - zachęca ksiądz Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej.

W tym roku Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom prowadzone jest pod hasłem „Rozjaśnij dzieciom przyszłość”.  W tym haśle zawarta jest myśl dotycząca przyszłości dzieci, a co za tym idzie również społeczeństwa. - Miłość, troska i opieka podarowane najmłodszym procentują w przyszłym, dorosłym życiu. Przyszłość setek tysięcy dzieci rozjaśniają właśnie dzieła Caritas, wspomagające naukę, wypoczynek i codzienną egzystencję – wyjaśnia ks. B. Pitucha.

Środki pozyskane ze sprzedaży świec przeznaczone są na pomoc dzieciom cierpiącym z powodu ubóstwa, niedożywienia, licznych chorób, przemocy, braku miłości czy bezrobocia rodziców. Dochód ze sprzedaży świec pozostaje w większości w Parafialnych Zespołach Caritas i przeznaczony jest na pomoc dzieciom dotkniętym ubóstwem na terenie danej parafii. – Kupując świece każdy wspomaga dzieci z najuboższych rodzin, którym dofinansowany jest letni wypoczynek, szkolne dożywianie, zakup koniecznych przyborów szkolnych czy innych koniecznych rzeczy – dodaje dyrektor Caritas.

Wzorem lat ubiegłych Caritas Polska postanowiła po 10 groszy z każdej świecy przeznaczyć na pomoc dzieciom z najuboższych krajów świata

W ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w poszczególnych parafiach oraz szkołach znajdują się plakaty informacyjne i są rozprowadzane dwa rodzaje świec – duża świeca kosztuje 20,00 zł, zaś mała świeca jest sprzedawana w cenie 5,00 zł.

Tegoroczna kampania po raz czternasty ma charakter ekumeniczny. Obok Caritas Polska uczestniczą w niej Diakonia Kościoła Luterańskiego i Reformowanego oraz ELEOS Kościoła Prawosławnego.

W 2013 roku Caritas Diecezji Sandomierskiej przygotowała do rozprowadzenia w całej diecezji 1500 dużych i 53000 małych świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom   Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
Archiwum Caritas