Bp Nitkiewicz: Odczuwamy brak miłosierdzia

ks. Tomasz Lis

publikacja 24.11.2013 14:46

W celu umocnienia, ożywienia naszej wiary, musimy ciągle na nowo odkrywać prawdę o Bożym Miłosierdziu. Miłosierdziu, które przez Chrystusa udziela się nieustannie światu, ogarnia świat. Jego miłosierdzie jest niezawodne i natychmiastowe – mówił do zgromadzonych w bazylice katedralnej bp Krzysztof Nitkiewicz.

Msza św podsumowująca Rok Wiary Msza św podsumowująca Rok Wiary
Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
ks. Tomasz Lis /GN

W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w bazylice katedralnej w Sandomierzu odbyło się podsumowanie i zamknięcie diecezjalnych obchodów Roku Wiary. Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Na wspólną modlitwę przybyli przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich. Przed Eucharystią swoje przyrzeczenia złożyli nowi członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Akcji Katolickiej. Podczas homilii biskup wskazał na współczesne zagrożenia wiary oraz podkreślił konieczność bezgranicznego zaufania Bogu i pełnienia dzieł miłosierdzia jako dróg do ożywienia i umocnienia wiary.

- W dzisiejszym świecie odczuwamy niedosyt, wręcz brak miłosierdzia. Relacje międzyludzkie naznaczone są interesownością, bezdusznością, konfrontacją. I tak od przedszkola po grób. Jednocześnie mamy świadomość własnej niewystarczalności, jesteśmy słabi pod względem duchowym i fizycznym. Instytucje publiczne, organizacje charytatywne, związki zawodowe i stowarzyszenia humanitarne są owszem pomocne w jakiejś mierze ale one same nie wystarczą – mówił biskup.

– To jest także jedna z przyczyn kryzysu wiary. Nie ufamy drugiemu człowiekowi, więc nie jesteśmy w stanie zaufać Bogu. Nie wierzymy w bezinteresowną ludzką dobroć i w konsekwencji nie wierzymy w bezgraniczną dobroć Boga. Dlatego w celu umocnienia, ożywienia naszej wiary, musimy ciągle na nowo odkrywać prawdę o Bożym Miłosierdziu. Miłosierdziu, które przez Chrystusa udziela się nieustannie światu, ogarnia świat. Bóg ma słabość do ludzi kruchych i grzesznych. Jego miłosierdzie jest niezawodne i natychmiastowe jak w przypadku dobrego łotra – dodał hierarcha.

– Mówi św. Jan Apostoł: „Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim”. Mamy odkrywać tę prawdę dla siebie i dla innych, jeszcze bardziej zagubionych niż my. Mamy tą prawdą żyć. Nie róbmy sobie Boga na miarę człowieka ale poznajmy, jaki jest naprawdę, wgłębiając się w Pismo św. i przyglądając się Jego dziełom chociażby w historii naszego narodu – wskazywał bp K. Nitkiewicz.

Na zakończenie wspólnej modlitwy podczas adoracji Najświętszego Sakramentu odśpiewano dziękczynne „Ciebie Boga wysławiamy” w podziękowaniu za dar chrztu i wiary.

Druga cześć spotkania odbyła się w auli Katolickiego Domu Kultury, gdzie odbył się wykład ks. Roberta Skrzypczaka o roli i zadaniach świeckich w Kościele z racji 25.lecia adhortacji Christifideles Laici.