Polonia semper fidelis

ks. Tomasz Lis

publikacja 13.11.2013 23:36

Na scenie Miejskiego Domu Kultury młodzi zaprezentowali kilka form teatralnych, tanecznych i wokalnych o tematyce patriotycznej, prezentując także tradycje narodowe i regionalne.

Zainaugurowano Festiwal Eutrapelia Zainaugurowano Festiwal Eutrapelia
Młodzi zaprezentowali formy teatralne
ks. Tomasz Lis /GN

W Stalowej Woli w kościele pw. Opatrzności Bożej Mszą świętą sprawowaną pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza zainaugurowano XVII edycję Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej Eutrapelia 2013-2014. Ideą festiwalu jest promocja wartości chrześcijańskich pośród młodzieży poprzez sztukę i kulturę. Tegoroczna edycja, będzie przebiegać pod hasłem „Polonia semper fidelis”. – Myślę, że jest to hasło bardzo stosowne do obecnych czasów, ale także wpisujące się w nasze wspólne oczekiwanie na kanonizację bł. Jana Pawła II. Cieszymy się, że młodzież po raz kolejny podjęła zaproszenie do udziału w tym festiwalu, który promuje ich własną twórczość w ramach wartości chrześcijańskich i narodowych. Na rozpoczęcie przybyło blisko 50 delegacji szkół ponadgimanzjanych z całej diecezji – poinformowała Alicja Szewczyk, koordynator festiwalu.

Podczas homilii biskup Nitkiewicz wskazał na potrzebę odkrywania i propagowania narodowej kultury. – Chociaż pochodzicie z różnych stron naszej diecezji, mających własne tradycje i żyjących swoimi problemami, łączy nas jedna kultura. Ona wyrasta z naszego narodowego dziedzictwa i ukształtowała się pod wpływem Ewangelii. Przychodzą nowe zwyczaje, potem przemijają i pojawiają się inne, a ta kultura pozostaje jedynym pewnym fundamentem na którym można budować życie osobiste i społeczne. Starajcie się ją poznawać, żyć nią i propagować. To pomoże wam umocnić wiarę i dokonywać właściwych życiowych wyborów. To ubogaci, uczyni jeszcze piękniejszym wasze człowieczeństwa – powiedział biskup Nitkiewicz. Po Eucharystii dalsza część inauguracji odbyła się w Miejskim Domu Kultury, gdzie młodzi z kilku szkół ponadgimnazjalnych z diecezji zaprezentowali kilka form teatralnych, tanecznych i wokalnych o tematyce patriotycznej, prezentując także tradycje narodowe i regionalne. Na scenie wystąpił także Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”. Organizatorami Eutrapelii są KDK „Arka” oraz Wydział Nauki i Wychowania Katolickiego i Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży Diecezji Sandomierskiej. Kolejne części festiwalu będą przebiegać w poszczególnych szkołach, gdzie młodzież zaprezentuje przygotowane formy artystyczne. – Do szkół zostaną rozesłane materiały z tematyką i formami artystycznymi, w których będą mogli młodzi zaprezentować swoje zdolności artystyczne i indywidualne talenty - Alicja Szewczyk, koordynator festiwalu.