O dobrych księży

ks. Tomasz Lis

publikacja 09.11.2013 15:35

Ponad 300 kapłanów przybyło na coroczny dzień modlitw o świętość kapłanów. Wspólne spotkanie rozpoczęła adoracja Najświętszego Sakramentu, prowadzona przez ojca duchownego diecezji ks. Stanisława Bara.

Msza św. w bazylice katedralnej Msza św. w bazylice katedralnej
Modlitwie przewodniczył bp K. Nitkiewicz
ks. Tomasz Lis /GN

We wspólnej Mszy św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, uczestniczyli bp senior Edward Frankowski, kapłani oraz alumni seminarium. - Poświęcenie bazyliki laterańskiej przywołuje wydarzenia z czasów starożytności, które oznaczały koniec epoki prześladowania chrześcijan i uznanie oficjalnego statusu Kościoła. Wielu patrzyło na to, jak na zwycięstwo Kościoła, ale w gruncie rzeczy był to triumf Chrystusa i Jego Ewangelii. Pragnienie sukcesu jest czymś bardzo ludzkim i nieobcym sercu kapłana, jednak skala i wymiar tego sukcesu zależą w naszym przypadku od stopnia podobieństwa do Chrystusa. Dlatego potrzebujemy pokuty za nasze grzechy oraz uświęcenia przez modlitwę, medytację Pisma Świętego i życie sakramentalne. Jeżeli Chrystus zatriumfuje całkowicie w naszym kapłańskim sercu, Jego królestwo i panowanie przyjdzie szybciej – mówił, rozpoczynając wspólną modlitwę, pasterz diecezji.

We wspólnej modlitwie polecano szczególnie księży obchodzących srebrne i złote jubileusze kapłaństwa oraz zmarłego ks. Mariana Misiaka, proboszcza parafii Dwikozy.

W homilii ks. Bartłomiej Krzos, prefekt seminarium, mówił o wymiarach duchowości i świętości kapłana. – Świętość kapłana to duchowy rozsądek, to pytanie o to, kim jestem, jeśli zabierze się ode mnie godności i urzędy, kiedy pominie się strukturę, w której jestem, władzę i autorytet, który pochodzi z urzędu lub posługi. Świętość kapłana to trzymanie się nieba, a nie kolumny światowej chwały i zaszczytu – podkreślał kaznodzieja.

Kolejna cześć kapłańskiego spotkania odbyła się w auli Katolickiego Domu Kultury, gdzie konferencję ascetyczną do kapłanów wygłosił o. Stanisław Wargacki SVD na temat: „Wiara a duch ewangelizacji w posłudze kapłana”.

Adoracja eucharystyczna   Adoracja eucharystyczna
ks. Tomasz Lis /GN
Wspólna modlitwa kapłanów   Wspólna modlitwa kapłanów
ks. Tomasz Lis /GN