Nauka przez zabawę

Marta Woynarowska

publikacja 06.11.2013 21:34

W hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji można było zgłębiać tajniki fizyki, chemii, biologii i wielu innych dziedzin.

Nauka przez zabawę Pokazy Centrum Nauki Kopernik Marta Woynarowska /GN

Przez dwa dni pod hasłem „Nauka nie musi być nudna” odbywał się Podkarpacki Festiwal Nauki i Techniki. Tarnobrzeg był kolejnym miastem Podkarpacia goszczącym festiwal, podczas którego dzieci, młodzież, ale również dorośli poznawali nauki ścisłe doskonale przy tym bawiąc się.

Ogromną popularnością cieszyła się wystawa „Eksperymentuj!” przygotowana przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, której towarzyszyły pokazy m.in. z wykorzystaniem ciekłego azotu. Dzieci mogły zobaczyć co dzieje się z balonikiem zanurzonym w ciekłym azocie oraz przekonać się, że gwoździe można wbijać także bananem. Była także możliwość sprawdzenia szybkości swojej reakcji, lub „zobaczenia” na własne oczy jak to jest być krótkowidzem. Dla najbardziej wytrwałych i cierpliwych CNK przygotował stanowisko do produkcji filmu animowanego. Agata cierpliwie rysowała klatkę za klatką, by później zobaczyć efekt swojej pracy trwający zaledwie kilka chwil. – Przygotowana przez nas wystawa zawiera część eksponatów prezentowanych na co dzień w Centrum Nauki Kopernik – informował Aleksander Kalinowski, animator CNK. – Ponieważ nie każdy może przyjechać do nas, stąd pomysł na wystawę objazdową, prezentującą najciekawsze przyrządy, urządzenia. O tym, że są to interesujące eksponaty świadczyły oblegające je tłumy. – Zainteresowanie danym obiektem uzależnione jest w dużej mierze od wieku uczniów – zauważył Aleksander Kalinowski. – Są dzieci lubiące manipulować, inne wolą rozwiązywać zagadki, interesują je również prawa fizyki, Gimnazjaliści np. bardzo upodobali sobie łamigłówki matematyczne. Mniejsze dzieci fascynują tory z kulkami lub walcami i obserwowanie, które z nich szybciej się stoczą. Tu, podobnie jak w Centrum Nauki, nie uczymy dzieci, my jedynie je inspirujemy, pokazując, że prawa fizyki, czy chemii można poznawać od drugiej, niekonwencjonalnej strony.

Bartoszowi i Bartłomiejowi ze Szkoły Podstawowej nr 3 podobało się wszystko, chociaż mają już za sobą wizytę w CNK w Warszawie. – Tu można się nie tylko bawić, ale naocznie poznawać pewne prawa fizyki, przeprowadzać doświadczenia chemiczne – mówił Bartłomiej. – Tutaj dowiadujemy się więcej niż w szkole na lekcjach. – Poza tym ma to wszystko bardzo ciekawą i atrakcyjną oprawę – dodał Bartosz, układając wewnętrzne organy człowieka w fantomie. – Wiecie co to jest? – spytał ich jeden z animatorów, pokazując jakiś organ. – Trzustka – bez wahania odpowiedzieli chłopcy. O tym, że dobrze znają anatomię człowieka, świadczy szybkość i pewność z jaką układają kolejne narządy.

Wielu odwiedzających przyciągało stanowisko Świata Robotyki, gdzie można było rozegrać mecz piłkarski robotów lub powalczyć w sumo. – Reprezentujemy firmę Świat Robotyki działającą na tutejszym terenie – poinformował Sylwester Paterek. – Prowadzimy warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży współpracując ze szkołami w Tarnobrzegu, Sandomierzu. Dotyczą one budowy i programowania robotów. Są to ciekawe zajęcia rozwijające wyobraźnię, kreatywność dzieci, a także pobudzające je do logicznego myślenia. Na festiwalu prezentujemy dwa interaktywne stanowiska pokazujące, jak wyglądają zwody sportowe w robotyce. Mamy zatem mini sumo oraz robofutbol. Dzieci, sterując robotami, rywalizują między sobą, a jednocześnie uczą się, jak można się nimi posługiwać. Dowiadują się, że można to robić za pomocą połączeń stałych w postaci kabli lub z wykorzystaniem łączności bluetooth. Naturalnie opowiadamy z czego i w jaki sposób te roboty są zbudowane. Odwiedzający, bynajmniej nie tylko dzieci są autentycznie zafascynowani nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi.

Chłopców przyciągał ponadto interaktywny eksponat edukacyjny sterowania płatowcem przygotowany przez Mielecki Portal Lotniczy „EPML Spotters”, lub podglądali modele śmigłowców, samolotów i rakiet prezentowane przez Aeroklub Mielecki im. Braci Działowskich. Dziewczęta natomiast oddawały się w ręce kosmetyczek i fryzjerek, eksperymentując ze swoim imagem.

Pokazom towarzyszyły warsztaty modelarskie oraz fotograficzne.

Organizatorem festiwalu jest Marszałek Województwa Podkarpackiego, a głównym koordynatorem Agencja Rozwoju Regionalnego „MARR” S.A.