Nasza egzystencja jest zadatkiem wieczności

ks. Tomasz Lis

publikacja 02.11.2013 19:26

We wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych w sandomierskiej bazylice modlono się za zmarłych biskupów i kapłanów diecezji sandomierskiej. Odbyła się procesja modlitewna do krypt biskupich.

Modlitwa za zmarłych biskupów Modlitwa za zmarłych biskupów
Krypty sandomierskiej bazyliki
ks. Tomasz Lis /GN

Wieczornej Mszy św., której przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz wraz z biskupem seniorem Edwardem Frankowskim uczestniczyli w niej kapłani, siostry zakonne, klerycy oraz diecezjanie. Podczas homilii pasterz diecezji wskazał, że nieunikniona konieczność śmierci i perspektywa zmartwychwstania skłaniają nas do lepszego, bardziej owocnego życia w łączności z Bogiem. - Św. Augustyn naucza, że chrześcijańskie życie jest poszukiwaniem Boga, śmierć to spotkanie z Nim, a życie wieczne polega na Jego posiadaniu. Nieuniknioność śmierci, każe nam zmierzyć się z prawdą o samych sobie. Tak, gdyż obecna nasza egzystencja jest zadatkiem wieczności. Ta prawda o nas może być okrutna, może przerażać ale Boże Miłosierdzie jest od niej większe i każdy, jeśli się tylko nawróci ma otwartą drogę do Nieba. Nie uciekajmy więc od tematu śmierci, nie banalizujmy jej. Niech pielęgnowaniu pamięci o zmarłych towarzyszy troska o duchowy wymiar naszego życia.

Niech nasze wzajemne relacje, sposób myślenia i postępowania mają zawsze w swojej perspektywie wieczność – mówił bp K. Nitkiewicz. Po wspólnej modlitwie odbyła się procesja do podziemi bazyliki, miejsca spoczynku biskupów sandomierskich, gdzie modlono się o łaskę życia wiecznego dla zmarłych biskupów i kapłanów kościoła sandomierskiego. Przy grobie bp. Gołębiowskiego delegacja z parafii w Baćkowicach, gdzie Sługa Boży bp Piotr Gołębiowski (zmarły 2 listopada 1980 roku i spoczywający w katedrze sandomierskiej) był proboszczem w czasie II wojny światowej, złożyła kwiaty i modliła się o jego rychłą beatyfikację. Warto podkreślić, iż w pierwsze dni listopada wierni mają możliwość zwiedzenia i modlitwy w kryptach bazyliki katedralnej, które są otwarte do dnia 8 listopada. – Udostępnienie kryp biskupów sandomierskich w podziemiach bazyliki wynika z faktu, że w tych dniach wierni nawiedzający cmentarze lub krypty kościelne, gdzie spoczywają zmarli, mogą uzyskać odpust zupełny na ogólnych warunkach i ofiarować go za zmarłych. Jest to także okazja aby, uczcić pasterzy lokalnego kościoła, którzy od dwu wieków otaczali troską wiernych tej diecezji – wyjaśnił ks. Zygmunt Gil, proboszcz katedry.

Modlitwa za zmarłych biskupów   Modlitwa za zmarłych biskupów
Msza św. w sandomierskiej bazylice
ks. Tomasz Lis /GN
Modlitwa za zmarłych biskupów   Modlitwa za zmarłych biskupów
Krypty sandomierskiej bazyliki
ks. Tomasz Lis /GN