Uchronić od zapomnienia

ks. Tomasz Lis

publikacja 02.11.2013 12:55

Na sandomierskich cmentarzach wierni modlą się za swoich bliskich zmarłych. Trwają także kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków.

Cmentarz katedralny w Sandomierzu Cmentarz katedralny w Sandomierzu
Wspólna modlitwa za zmarłych.
ks. Tomasz Lis /GN

We wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych nasza pamięć sięga niejako na drugą stronę „życia”. Stając nad grobami pamiętajmy nie tylko o bliskich zmarłych, ale także o tych, którzy najbardziej potrzebują naszej modlitwy. Dotyczy to tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli czyśćca, który jest "przedsionkiem nieba".

Wraz ze wspólną modlitwą na wielu cmentarzach prowadzone są kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków i pomników.

Na trzech sandomierskich cmentarzach trwa 21. kwesta, zorganizowana przez Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego. Kwestują członkowie i sympatycy tego Stowarzyszenia, uczniowie i nauczyciele ze szkół średnich radni oraz Strzelcy. Podczas pierwszego dnia kwesty zebrano blisko 12 tyś złotych. – Decyzja, które pomniki zostaną odrestaurowane, podejmowana jest po przeprowadzeniu kwesty. Znamy wtedy możliwość i wybierane są te nagrobki, które wymagają natychmiastowej interwencji. Grobowce wymagają przeprowadzenia wielu fachowych prac, które są kosztowne. Sandomierzanie bardzo chętnie wspomagają naszą inicjatywę, dzięki której zostaną uratowane zabytki świadczące o naszej lokalnej kulturze – poinformował Waldemar Białousz.

Wielu sandomierzan przekazując datki mówi, że dzięki Społecznemu Komitetowi, ratowane są stare groby, o które nie ma już kto dbać, tak więc ich koniec nastąpiłby szybko. Sandomierzanie podkreślają, że cmentarne zabytki, to część historii miasta, o którą należy dbać w trosce o kolejne pokolenia.

Zbiórki pieniędzy na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków do niedzieli prowadzone będą również na cmentarzach w Sulisławicach w gminie Łoniów oraz Goźlicach oraz w Klimontowie.

Na cmentarzu w Goźlicach, akcję zbierania pieniędzy na  rzecz nekropolii, po raz drugi zorganizowało Stowarzyszenie „Nasze Dziedzictwo Ossolin”, wsparte przez uczniów z gmin: Klimontów i Lipnik. Społecznicy liczą na dobry wynik kwesty, ponieważ chcą dokończyć remont nagrobka rodziny Gadomskich z 1858 roku.

W Klimontowie, zbiórkę zorganizowano na cmentarzu parafialnym, gdzie znajdują się cenne pomniki z XIX wieku. Kwestowali uczniowie miejscowych szkół, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Klimontowa i Stowarzyszenia „Wspólne Dobro”. Dzięki dotychczasowym kwestom udało się odrestaurować 10 nagrobków.