Cały dla misji

ks. Tomasz Lis

publikacja 27.10.2013 22:59

„Z otwartymi dłońmi” to tytuł ekspozycji o życiu i działalności ks. kard. Adama Kozłowieckiego SJ, którą zaprezentowano w Muzeum Narodowym w Lusace. Wręczono statuetki zasłużonym na rzecz misji.

Otwarcie wystawy o kard. A. Kozłowieckim Otwarcie wystawy o kard. A. Kozłowieckim
Ekspozycję zaprezentowano w Lusace
ks. Tomasz Lis /GN

Archiwalne zdjęcia, fragmenty listów i wspomnienia o ks. kard. A. Kozłowieckiem zawiera wystawa, którą otwarto w stolicy afrykańskiego kraju z którym związane była jego ponad sześćdziesięcioletnia praca misyjna. Odwiedzający wystawę mogli korzystać także z prezentacji multimedialnych prezentujących etapy życia i miejsca w których posługiwał kard. Kozłowiecki, można było także zobaczyć film z jego wspomnieniami oraz posłuchać nagrań świadectw osób, które z nim pracowały na misjach. Wystawę zorganizowała Fundacja im. ks. kard. A. Kozłowieckiego „Serce bez granic” z Majdanu Królewskiego. Na inauguracji ekspozycji obecny był premier Donald Tusk, były prezydent Zambii Kenneth Kaunda, przedstawiciele miejscowych władz, polscy misjonarze i misjonarki, delegacja samorządowców z województwa podkarpackiego oraz osoby które współpracowały z ks. A. Kozłowieckim. Podczas otwarci wystawy wręczono statuetki dla zasłużonych na rzecz działalności misyjnej. W tym roku Kapituła Fundacji wyróżnienia przyznała dla abp Telesphore Mpundu, metropolity Lusaki, w uznaniu jego posługi i niezwykłego oddania głoszeniu Ewangelii oraz dla siostry Jolanty Bajak ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej za wieloletnią posługę i pełną poświęcenia pracę w sierocińcu w Kasisi. – Wspominam go jako pełnego energii i humoru misjonarza. Nawet jak był już arcybiskupem, co jakiś czas wyjeżdżał do misji w Chingombe, by tam doświadczyć atmosfery prawdziwej misji. Często powtarzał, że nie jest kanarkiem by siedzieć w pięknej klatce, dlatego po przekazaniu urzędów kościelnych powrócił na swoje ukochane misje – wspominał ks. Władysław Konrat SJ.

Zaprezentowana w Muzeum Narodowym ekspozycja jest kontynuacją szeregu wystaw poświęconych wielkiemu misjonarzowi Afryki, które do tej pory gościły w takich miejscach jak teren byłego obozu koncentracyjnego w Dachau, Sejm RP w Warszawie, Parlament Europejski w Brukseli, Norymberga. Część stała wystawy zostanie podarowana i umieszczona na stałe w szpitalu im. ks. kard. A. Kozłowieckiego w Lusace.