Serialowe wspomnienia

ks. Tomasz Lis

dodane 29.09.2013 18:22

Pełen aktorskich wspomnień oraz artystycznych występów i koncertów był drugi dzień serialowego benefisu „Czarnych chmur” w pokamedulskiej pustelni w Rytwianach.

Laudacja dla aktorów Laudacja dla aktorów
Benefis "Czarnych chmur" w Rytwianach
ks. Tomasz Lis /GN

Drugi dzień otworzyła wspólna modlitwa podczas Mszy św., którą sprawowano przy ołtarzu polowym w intencji zmarłych aktorów i twórców popularnego filmu.

Po Mszy św. przybyli na benefis aktorzy wspominali ciekawe momenty z filmowego planu i opowiadali anegdoty powstałe podczas twórczej pracy. Spośród zmarłych aktorów szczególnie ciepło wspominano filmowego wachmistrza Kacpra, którego zagrał Ryszard Pietruski, oraz reżysera filmu Andrzeja Konica.

W otaczających pustelnię lasach odbył się pierwszy klasztorny bieg otwarty o „Szablę Dowgirda”.

Podczas spotkania na scenie umieszczonej w plenerze, na tle złocistego lasu, wręczono przybyłym aktorom okolicznościowe tablice pamiątkowe. Imprezie towarzyszyli rycerze z Szydłowa, którzy wystąpili w strojach z epoki, w której umiejscowiona była akcja serialu. Nie brakowało także pokazowych pojedynków i walki na broń białą. Rozstrzygnięto również konkurs fotograficzny na najlepsze zdjęcia związane z serialem.

Na scenie wystąpiły też dziecięce i młodzieżowe zespoły artystyczne. Ukoronowaniem benefisu i aktorskiego spotkania był koncert Królewskiej Orkiestry Symfonicznej z Wilanowa, która zaprezentowała muzykę filmową, zaś towarzyszący jej artyści wykonali piosenki z repertuaru Anny German.