Zapachniało morzem

Marta Woynarowska

publikacja 25.08.2013 20:57

Nad Jeziorem Tarnobrzeskim przez dwa dni rozbrzmiewała muzyka żeglarska.

Zapachniało morzem Zespół Yank Shippers śpiewał także dla dzieci Marta Woynarowska /GN

Odbywał się bowiem VI Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Nowy Brzeg – Nowa Fala”. – Po raz pierwszy impreza odbyła się, kiedy jeszcze nie było jeziora, a dawne wyrobisko pokopalniane woda zakrywała do połowy – wspominał Tadeusz Gospodarczyk, dyrektor festiwalu i zarazem jego pomysłodawca. – Ale chcę podkreślić, że w Tarnobrzegu po raz siódmy gościmy zespoły szantowe, bowiem formułę festiwalową impreza przyjęła dopiero podczas drugiej edycji. – Tak więc festiwal jest starszy niż nasze jezioro – zauważył podczas oficjalnego otwarcia wydarzenia prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz, który podkreślił jednocześnie radość, że od kilku lat miasto podejmuje czołówkę muzyków szantowych. – Cieszy fakt, że impreza ta ma rangę ogólnokrajową. T. Gospodarczyk podkreślił, że festiwal tarnobrzeski jest jedynym tego typu wydarzeniem na terenie północnego Podkarpacia.

Festiwal trwał przez dwa dni. Na scenie ustawionej nad brzegiem jeziora zaprezentowały się zespoły znane już miejscowej publiczności, jak Drake, Mechanicy Shanty czy EKT Gdynia oraz muzycy goszczący po raz pierwszy – Yank Shippers, Słodki Całus od Buby, Poszedłem na Dziób oraz Orkiestra Samanta. W specjalnym programie marynistycznym zaprezentowały się w niedzielne popołudnie maluchy z Przedszkola nr 15, które zebrały gromkie brawa.

Oprócz głównego punkty programu, czyli występów zespołów, organizatorzy przygotowali dla najmłodszych niecodzienną atrakcję. W specjalnym namiocie pracownicy Tarnobrzeskich Wodociągów urządzili polowe laboratorium. Można było podejrzeć albo samemu spróbować przeprowadzić doświadczenia chemiczne, w których pierwsze skrzypce grała – jakżeby inaczej – woda.

Festiwalowi towarzyszyły ponadto regaty Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików grupy B oraz Optymistów w ramach Pucharu Polski. – Na zawody zjechało z całego kraju ponad 80 zawodników w wieku od 7 do 13 lat – poinformował T. Gospodarczyk. – Pogoda wprawdzie jest piękna, ale dla żeglarzy nie do końca, brakuje bowiem wiatru. Dlatego regaty nam się trochę przeciągają, część biegów komisja sędziowska bowiem przełożyła, czekając na lepsze warunki.

Od początku istnienia festiwalu jego głównym organizatorem jest tarnobrzeski Jacht Klub „Kotwica”, współorganizatorem zaś tegorocznej edycji był także Urząd Miasta w Tarnobrzegu.