Śpiew mową serc

ks. Tomasz Lis

dodane 18.05.2013 14:23

Na I Diecezjalny Przegląd Chórów przybyło 8 parafialnych zespołów. Każdy z zespołów zaprezentował przygotowany zestaw pieśni maryjnych.

Chór z Chwałowic Chór z Chwałowic
Występy odbyły się w Katolickim Domu Kultury
ks. Tomasz Lis /GN

Spotkanie chórzystów rozpoczęła wspólna próba pieśni eucharystycznych w katedrze sandomierskiej. Następnie wspólnej modlitwie Mszy św. celebrowanej przez księży opiekunów i asystentów chórów przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, który podkreślił doniosłą rolę śpiewu i muzyki podczas liturgii. - Kiedy podczas liturgii wykonujecie różne utwory, śpiewacie Panu, chwalicie Jego Imię. Bierzecie udział w liturgii z wielkim zaangażowaniem. Wasz śpiew jest mową waszych serc, które biją na chwałę Bożą. W ten sposób wyraża się także ich komunia, gdy pojedyncze głosy tworzą jedną harmonijną całość, stając się profetycznym znakiem tego, jakie powinny być relacje i odniesienia w Kościele – mówił do chórzystów bp K. Nitkiewicz.

Dalsza cześć spotkania, czyli prezentacja poszczególnych chórów, odbyła się w Katolickim Domu Kultury św. Józefa. Wzięły w niej udział: sandomierski Chór Katedralny, „Cantate Domino” z sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Ostrowcu Św., „Con Anima” z parafii pw. śś. Piotra i Pawła w Waśniowie, „Gaudium” ze stalowowolskiej parafii św. Floriana, chór parafialny z Chwałowic, chór „Caecilianum” z parafii pw. Św. Katarzyny w Łętowni, chór z sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim. W spotkaniu uczestniczył także chór z parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Godziszowie. Każdy zespół mógł zaprezentować przygotowane pieśni o tematyce maryjnej.

- Organizacja przeglądu chórów z terenu diecezji ma na celu pielęgnowanie muzyki religijnej, podnoszenie poziomu wykonawczego amatorskich zespołów chóralnych, dzielenie się doświadczeniami, nawiązywanie kontaktów, promowanie i inspirowanie wartościowej twórczości muzycznej o przeznaczeniu liturgicznym. W przyszłości planujemy kolejne spotkania tego typu – powiedział ks. Leszek Chamerski, odpowiedzialny za duszpasterstwo chórów w diecezji.

Diecezjalny Przegląd Chórów
ks. T. Lis, dk. R. Kusiak