O pracy dla młodych

Marta Woynarowska

publikacja 14.05.2013 15:38

Po godz. 10 na placu przed gmachem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. prof. Stanisława Tarnowskiego przy ul. Wyszyńskiego rozlokował się pierwszy taki targ.

O pracy dla młodych Pokaz umiejętności fryzjerskich Marta Woynarowska /GN

Tarnobrzeska PWSZ oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie wspólnie przygotowały Jarmark Pracy oraz towarzyszącą mu konferencję „Wyzwania współczesnego rynku pracy – wymiana doświadczeń, dobre praktyki”. – Wierzymy, że sesja, którą zainicjowaliśmy będzie dobrą okazją do wymiany wzajemnych doświadczeń, dobrych praktyk – jak to głosi sam tytuł – ale także pomoże nam wspólnie zastanowić się nad nowymi metodami pracy z młodzieżą – mówił dr Stanisław Lis, prorektor ds. rozwoju PWSZ w Tarnobrzegu. – Liczymy, że w gronie pracodawców, przedstawicieli urzędów pracy, uczelni oraz samorządu zainicjujemy nowe, skuteczniejsze metody aktywizowania młodych ludzi na rynku pracy.

W Polsce, podobnie jak w wielu krajach europejskich najliczniejszą grupą bezrobotnych są osoby młode, startujące dopiero w życie zawodowe. Na koniec IV kwartału ubiegłego roku w przedziale wiekowym do 24 lat bezrobocie wynosiło 19,8 proc., ale już w drugim, wyższym kształtowało się na poziomie 29,4 proc.  Dlatego tak istotne są wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia pozwalające znaleźć rozwiązanie tego problemu. Chodzi również o niedopuszczenie do sytuacji, jaka ma miejsce np. w Hiszpanii, gdzie połowa młodych pozostaje bez pracy.

Wśród wystawców znalazły się służby mundurowe: Policja, Straż Pożarna oraz Jednostka Wojskowa z Nowej Dęby, oferty których zawsze cieszą się sporym zainteresowaniem, nie tylko wśród panów. Bardzo chętnie mundury zakładają również panie. Policjanci i strażacy przygotowali dla uczestników jarmarku mały konkurs z wiedzy o ich instytucjach. Licznie reprezentowane były szkoły ponadgimnazjalne, które w ramach reklamy przygotowały np. pokaz fryzjerstwa, gotowania. Na scenie swoje umiejętności prezentował Marek Bembenek z Pracowni Fryzur MB w Stalowej Woli. Odważne panie mogły zafundować sobie nową fryzurę spod nożyczek mistrza. Nie zabrakło również firm oferujących zatrudnienie.

Podczas jarmarku został ponadto rozstrzygnięty konkurs ogłoszony przez tarnobrzeską uczelnię oraz WUP w Rzeszowie na najlepszy biznes plan. Pierwsze miejsce w kategorii szkół przypadło Filipowi Pinzułowi, drugie – Natalii Sudoł, trzecie zaś Weronice Charze.

W kategorii student komisja najwyżej oceniła biznes plan przygotowany przez Michała Furmańskiego. Drugie miejsce przyznała Patrycji Szymanek , trzecie natomiast Sylwii Kozioł

Laureaci poszczególnych miejsc otrzymali tablety, rowery oraz aparaty fotograficzne. Komisja postanowiła ponadto przyznać trzy wyróżnienia dla uczniów, które przypadły Paulinie Świergul, Sylwii Karasińskiej oraz Magdalenie Pędzimąż. Wśród wyróżnionych studentów znaleźli się Izabela Gorczyca i Wojciech Niezgoda.

Sponsorami nagród były Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu oraz WUP. – Mam nadzieję, że w przyszłym roku powtórzymy ten konkurs. Mamy bowiem wspaniałą młodzież, która nie patrzy na ośrodki pomocy społecznej tylko bierze los we własne ręce – zauważył Mariusz Szewczyk, wicedyrektor ds. europejskiego funduszu społecznego WUP w Rzeszowie. – Nie można powiedzieć, by dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej zostały dzisiaj wręczone, ale pomysły uczestników konkursu z pewnością będą mieć wzięcie i mogą liczyć na akceptację   pracowników urzędów pracy – dodał Tadeusz Gospodarczyk, wicedyrektor ds. rynku pracy WUP w Rzeszowie.

Podsumowaniem jarmarku była popołudniowa konferencja, w której uczestniczyli przedsiębiorcy, prezesi największych firm działających w naszym regionie.