Szukali pracy

Marta Woynarowska

publikacja 17.04.2013 20:42

Blisko 60 wystawców – instytucji, zakładów oraz szkół i uczelni wyższych zachęcało do skorzystania ze swych ofert.

Szukali pracy Halę MOSiR-u wypełnił tłum zainteresowanych Marta Woynarowska/GN

W hali widowiskowo-sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu odbyła się VI edycja Targów Pracy i Edukacji zorganizowanych przez tarnobrzeski Powiatowy Urząd Pracy. – Dzisiejsze spotkanie przygotowaliśmy przede wszystkim z myślą o osobach bezrobotnych, niepełnosprawnych, absolwentach – mówiła podczas oficjalnego otwarcia targów Teresa Huńka, dyrektor PUP w Tarnobrzegu. – O wszystkich, którzy chcieliby rozpocząć nowe ścieżki kariery zawodowej.  

Przed godziną 10 przed budynkiem zebrał się spory tłum osób, które przyszły w nadziei, że wśród ok. 280 ofert pracy znajdzie zatrudnienie dla siebie. Jeżeli kogoś interesował zawód rehabilitanta, pielęgniarki, pracownika ochrony, doradcy klienta lub cukiernika, to mógł opuszczać halę MOSiR-u z zadowoleniem. Były również bardziej specjalistyczne oferty, np. hipnoterapeuty czy pomocy nauczyciela proponowane przez Caritas diecezji sandomierskiej. Duże zainteresowanie, nie tylko wśród pań, budziła propozycja Cukierni Motycze, o czym świadczył tłumek oblegający jej stoisko. I bynajmniej zainteresowanych nie przyciągał tylko słodki poczęstunek.

Wiele osób kierowało swoje kroki do stanowisk Powiatowych Urzędów Pracy z Sandomierza i Stalowej Woli, które prezentowały najnowsze oferty. Natomiast Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie zachęcał, zwłaszcza skorych do wyjazdu zagranicę i szukania tam swego szczęścia, do skorzystania z możliwości oferowanych przez sieć EURES. Sporo pracy mieli doradcy zawodowi. – Najczęściej pytania dotyczą możliwości skorzystania ze szkoleń proponowanych przez Powiatowy Urząd Pracy – mówiła Agnieszka Bartyzel, doradca zawodowy II stopnia z PUP w Tarnobrzegu. – I co się z tym wiąże, jakie należy spełnić warunki, by móc ubiegać się o nie. Wyjaśniamy zatem, jakie należy przedłożyć dokumenty, pomagamy wypełniać stosowne wnioski.

Osoby planujące założenie własnego biznesu miały okazję zapoznać się z możliwościami skorzystania z dofinansowania z funduszy europejskich.

Obok potencjalnych przyszłych pracodawców swoje oferty prezentowały szkoły ponadgimnazjalne, ośrodki doskonalenia zawodowego oraz działające w regionie wyższe uczelnie. Przy stanowisku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej studentki kosmetologii dzieliły się swoja wiedzą na temat dbania o skórę, ale także utrzymania całego ciała w dobrej kondycji. Panie, które chciały zmienić coś w swoim wyglądzie, by na wiosnę podkreślić swoje piękno, miały możliwość wykonania profesjonalnego makijażu. – Do studiów w Sandomierzu namówiła mnie mama – wyjaśniała swój wybór Karolina Chorab, studentka II roku kosmetologii. – Wynikało to z możliwości otworzenia małego rodzinnego biznesu, gdyż moja siostra miała już ukończone kursy, m.in. stylizacji paznokci. We dwie miałybyśmy szansę na otworzenie profesjonalnego salonu kosmetycznego. Zwłaszcza że dzisiaj, takie odnoszę wrażenie, miejsce pracy trzeba stworzyć sobie samemu. Atutem był fakt, iż uczelnia jest na miejscu, w dodatku są to studia bezpłatne, co w moim przypadku było sprawą bardzo istotną. Jestem bardzo zadowolona z wyboru. Uzupełniające studia magisterskie planuję dokończyć w Lublinie. Kosmetologia daje szeroką wiedzę, która pozwala na prace nie tylko w gabinetach kosmetycznych, ale również odnowy biologicznej. W ramach studiów pani Karolinie udało się uzyskać 8 specjalistycznych certyfikatów.

Sandomierską PWSZ zachwalał Robert Pytka, jej pracownik administracyjny, który podkreślał, iż ogromnym atutem uczelni są bezpłatne studia. – Oferujemy kierunki studiów, które na tym trudnym, lokalnym rynku pracy gwarantują znalezienie zatrudnienia – podkreślał Robert Pytka. – Np. na filologii ze specjalnością język angielski staramy się go obudowywać nowymi specjalizacjami, takimi jak tłumaczenia czy znajomość kultury anglo-amerykańskiej. W przyszłym roku dojdzie nowość – język angielski z tłumaczeniem biznesowym. Odpowiadamy więc na zapotrzebowanie rynku pracy. W momencie, kiedy Pilkington zaczął rozbudowę swojego zakładu, w odpowiedzi na prośbę jego władz otworzyliśmy kierunek mechatronika. Ściągnęliśmy wyśmienitą kadrę zapewniającą kształcenie na najwyższym poziomie. Absolwenci zaś mają zapewnione zatrudnienie w Pilkingtonie.

W ramach urozmaicenia targów organizatorzy zorganizowali liczne atrakcje, w tym konkursy z nagrodami cieszące się sporym zainteresowaniem. Odwiedzający mogli również podziwiać kunszt podopiecznych lokalnych domów pomocy, warsztatów terapii zajęciowej, które prezentowały ich dorobek artystyczny.