Znak Chrystusowej miłości

ks. Tomasz Lis

publikacja 28.03.2013 12:39

Podczas Mszy Krzyżma poświęcono oleje święte a przybyli księża odnawiali swoje przyrzeczenia kapłańskie.

Msza Krzyżma Msza Krzyżma
Poświęcenie olei świętych
Mateusz Czarnecki

- Kościół nie jest celem samym w sobie, ale powinien prowadzić do Chrystusa. Ma świecić jego blaskiem i przemawiać Jego głosem. To samo należy powiedzieć o każdym kapłanie. Powinniśmy stać się drodzy bracia profetycznym znakiem Chrystusowej miłości przez nasze słowa, i jeszcze bardziej przez nasze życie. A ponieważ cierpienia, także niezasłużone, są nieodłącznym elementem tej drogi, a ich przyjęcie to po prostu utożsamianie się z Chrystusem. Starajmy się patrzeć na nie z innej perspektywy, tej nadprzyrodzonej – mówił do kapłanów podczas homilii bp Krzysztof Nitkiewicz.

Wielkoczwartkowa Msza Krzyżma zgromadziła wielu księży pracujących w poszczególnych parafiach i urzędach diecezjalnych, którzy podczas wspólnej modlitwy odnawiali w obecności ordynariusza swoje przyrzeczenia złożone w dniu święceń kapłańskich. - Wbrew krążącym legendom o rzekomej potędze Kościoła nie możemy wiele uczynić w kategoriach doczesnych. Jednak pod względem duchowym jesteśmy w stanie z Bożą pomocą zrobić bardzo dużo. I ludzie tego oczekują. Nie możemy ich zawieść ! – mówił zwracając się do kapłanów ordynariusz sandomierski. W trakcie sprawowanej Eucharystii biskup dokonał poświęcenia olei świętych (chorych, krzyżma i katechumenów), które przez kolejny rok służyć będą przy udzielaniu sakramentów chrztu, namaszczenia chorych i święceń kapłańskich.

W tym dniu od czterech lat odbywa się także Diecezjalna Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza. Do katedry przybyło blisko tysiąc ministrantów, lektorów i schowanek. Podczas wspólnego spotkania bp K. Nitkiewicz wprowadził w posługę animatora grupę 11 lektorów, którzy przez ostatni rok przeszli odpowiednią formację liturgiczną i wychowawczą. Po zakończeniu Mszy św. biskup zaprosił przybyłych pielgrzymów do wspólnego spotkania w Seminarium Duchownym. Podczas pobytu w seminarium ministranci i scholanki mogli zwiedzić zakamarki uczelni, dowiedzieć się wielu rzeczy o jej funkcjonowaniu oraz posłuchać świadectwa o powołaniu od samych alumnów.