W stronę wzajemnego dialogu

Ks. Tomasz Lis

publikacja 12.01.2013 10:19

O relacjach dwu społeczności: judaistycznej i chrześcijańskiej z perspektywy historii, czasu, kultury i sztuki dyskutowano podczas międzynarodowego spotkania w Sandomierzu.

Konferencja o stosunkach chrześcijańsko-żydowskich Konferencja o stosunkach chrześcijańsko-żydowskich
Sympozjum odbyło się w Katolickim Domu Kultury w Sandomierzu
ks. Tomasz Lis/GN

Podczas sympozjum podjęto zagadnienie ukazania znajdującego się w katedrze sandomierskiej cyklu malarskiego, zwanego „martyrologium rzymskim” oraz procesu przeciwko Żydom sprzed trzystu lat w jego szerszym kontekście.

Wśród obrazów autorstwa Karola de Prevot znajdujących się w tej świątyni wykonanych po roku 1708, ukazujących w realistyczny sposób śmierć pierwszych męczenników Kościoła powszechnego, jest także obraz będący echem procesu wytoczonego przeciwko Żydom sandomierskim, którzy zostali oskarżeni o mord rytualny. Obraz ten często budził dyskusje i zapytania, dlatego przedmiotem pierwszej części konferencji było ukazanie sposobów obrazowania Żydów w sztuce chrześcijańskiej. Wykład nt. „Stosunki chrześcijańsko-żydowskie z perspektywy historii i czasu” wygłosiła prof. Magda Teter z Wesleyan Universisty w USA. Konferencję na temat: „Żyd jako symbol i świadek w średniowiecznej sztuce chrześcijańskiej” przedstawiła prof. Sara Lepton, SUNY Stony Brook w New York. Podsumowaniem pierwszej części sympozjum był wykład prof. Feliksa Kiryka z Krakowa „Ks. Stefan Żuchowski (1666–1715)”.

Obecny na konferencji bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślił ważność tego typu spotkań, które stają się okazją do szerszego spojrzenia na sprawy trudne i wejścia na budującą drogę wspólnego dialogu. – Bardzo cieszę się z tego sympozjum, które wpisuje się w dialog chrześcijańsko-żydowski i sprzyja wzajemnemu zbliżeniu. Spoglądamy w przeszłość, aby lepiej zrozumieć istniejące problemy, rozwiązywać je i budować przyszłość. Nie boimy się przełomowych decyzji, ale one wymagają przygotowania serc i umysłów – komentował spotkanie biskup.

Na sympozjum przybył także biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Mieczysław Cisło, pełniący funkcję przewodniczącego Rady ds. Dialogu Religijnego oraz kierujący Komitetem ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski. – Sympozjum to koncentruje ogólnopolską uwagę na sandomierską inicjatywę w kierunku otwarcia na dialog z judaizmem, który jest fundamentalną opcją Kościoła od Soboru Watykańskiego II. Komitet ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski promuje tego typu sympozja i konferencje. Równocześnie dziękuję bp. Krzysztofowi Nitkiewiczowi za przyjęcie organizacji ogólnopolskich obchodów Dnia Judaizmu w przyszłym roku w Sandomierzu – powiedział bp Mieczysław Cisło.

Druga cześć sympozjum skoncentrowana była na obrazach „martyrologium rzymskiego” w sandomierskiej bazylice. Przedstawiono analizę treści heortologicznej serii dwunastu obrazów przedstawiających sceny męczeństwa świętych oraz dokonano próbę określenia gatunku twórczości hagiograficznej, lub kalendariograficznej, do jakiej należy zaliczyć tak zwane sandomierskie martyrologium. W tej części sympozjum wystąpił prof. Piotr Krasny z Krakowa z wykładem „Sandomierskie 'Tryumfy Męczenników' i ich rzymskie wzory” oraz prof. Henryk Wąsowicz z Lublina z prelekcję nt. „Martyrologium sandomierskie na tle kalendarzy świąt”. Podsumowaniem sympozjum był wykład Urszuli Stępień z Sandomierza na temat „Zagadnienia autorstwa i chronologia powstania Martyrologium sandomierskiego w świetle archiwów kapitulnych”. Spotkanie zakończyła dyskusja nad wygłoszonymi referatami.