Mają już wodę i ciepło

ks. Tomasz Lis

publikacja 19.12.2012 23:47

Sytuacja mieszkańców bloków leżących w okolicach ziemnej katastrofy przy ul. Polnej w Ostrowcu Świętokrzyskim wraca powoli do normy. Służby przywracają dostawy wody i ciepła.

Służby naprawiają szkody po osuwisku Służby naprawiają szkody po osuwisku
Mieszkańcy mają już wodę i ciepło
Andrzej Łada

Po tym jak w nocy z 18 na 19 stycznia usunęła się skarpa niszcząc drogę, pobliskie garaże oraz sieci wodociągowe i kanalizacyjne mieszkańcy czterech bloków nie mieli ogrzewania miejskiego oraz musieli korzystać z wody dowożonej beczkowozami. Po przeszukaniu rumowiska kamerą termowizyjną okazało się, że nie ma ofiar. Instalację ciepłowniczą udało się naprawić tego samego dnia wieczorem. – Rozpoczęliśmy już napełnianie rur. Wiemy także, że instalacja jest szczelna, tak, więc mieszkańcy pewnie przed pójściem spać będą mieli już ciepło - powiedział Tomasz Góra z miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego. W godzinach popołudniowych udało się przywrócić dostawy wody do kilkudziesięciu budynków wzdłuż ulicy Polnej i Rosłońskiego.

Jak na razie rozmiary katastrofy są trudne do oszacowania. Osuwisko zniszczyło drogę oraz wiele sieci instalacyjnych jak również pobliskie garaże i kilka samochodów. - Koszty likwidacji osuwiska będą gigantyczne – mówił Zdzisław Kałamaga, starosta ostrowiecki. Dodał, że chodzi nie tylko o zasypanie wyrwy, ale zabezpieczenie całego terenu. Zdaniem starosty najważniejsze prace zostały wykonane, czyli przywrócenie mediów do okolicznych nieruchomości.

Służby po zabezpieczeniu terenu wstrzymały prace w rejonie osuwiska do momentu zakończenia ekspertyz geologicznych

W dalszym ciągu nieznane są przyczyny powstania osuwiska. W ustaleniu okoliczności katastrofy mają pomóc geolodzy z Kielc i Krakowa. Wojewódzki geolog nie zezwolił w środę na odgruzowanie garaży. Usuwisko odsłoniło dość wysoki mur - pozostałość po starej budowli, w której od lat mogła zbierać się woda.

W dniu katastrofy od wczesnych godzin rannych działał sztab kryzysowy powołany przez prezydenta miasta Jarosława Wilczyńskiego i starostę Zdzisława Kałamagę, który zabezpieczał warunki socjalne mieszkańców okolicznych bloków.
W dwóch szkołach położonych w pobliżu osuwiska odwołano lekcje, co najmniej do świąt. Decyzja dotyczy publicznego gimnazjum nr 2 oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Chreptowicza.

Ostrowieckie osuwisko   Ostrowieckie osuwisko
Mieszkańcy kilku bloków nie mieli wody i ogrzewania
Andrzej Łada
Ostrowieckie osuwisko   Ostrowieckie osuwisko
Mieszkańcy kilku bloków nie mieli wody i ogrzewania
Andzrej Łada