Pod znakiem krzyża i lilijki

ks. Tomasz Lis

publikacja 30.09.2012 19:37

Ponad 300 Skautów Wędrowników przybyło do sanktuarium na Świętym Krzyżu w dorocznej pielgrzymce. Tym razem gościli przyjaciół z Ukrainy.

Pielgrzymka skautów na Święty Krzyż Pielgrzymka skautów na Święty Krzyż
ks. Tomasz Lis/GN

Na pielgrzymi szlak wyruszyli z trzech miejsc: Modliborzyc, Łagowa i Kałkowa, by pokonując świętokrzyskie szlaki dotrzeć do relikwii Drzewa Krzyża Świętego. – To nie rajd ani zlot, to prawdziwa pielgrzymka, w której formacja odbywa podczas wspólnego marszu i Mszy św. – podkreślał Marcin Demkowski z Lublina. Młodzi chłopcy i mężczyźni z wielkimi plecakami, pod sztandarem, na którym widnieje krzyż i lilijka podążali przez okoliczne wioski wprawiając wielu w zdziwienie. Mówili wspólnie różaniec, byli pełni kultury i zdyscyplinowania, tacy nietypowi wędrowcy. A ich chóralny śpiew podczas liturgii w języku łacińskim naprawdę zdumiewał. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech, co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje". Na pielgrzymim szlaku ze skautami spotkał się ordynariusz diecezji bp Krzysztof Nitkiewicz. Nawiązując do postawy św. Michała Archanioła, podkreślił, że idea wierności swoim obowiązkom oraz walki ze złem jest żywa w ruchu skautowskim. - Harcerz nie jest nigdy obojętny wobec zła. Harcerz nie burzy, lecz buduje i przekształca, czyni to w drużynie, we wspólnocie, a jednocześnie angażuje się w pierwszej osobie. Polska potrzebuje takiej właśnie harcerskiej konstruktywności i postawy ofiarnej służby – mówił do skautów bp K. Nitkiewicz. - Podczas podejścia na sanktuaryjne wzgórze rozważaliśmy Drogę Krzyżową, a wieczorem zasiedliśmy do wspólnego ogniska, podczas którego odbył się skautowski obrzęd wymarszu wędrownika w dorosłe życie – poinformował Piotr Sitko, przewodniczący stowarzyszenia Skauci Europy w Polsce. Z wędrownikami spotkał się także nasz redakcyjny kolega Tomasz Rożek na wykładzie o relacji pomiędzy wiarą i nauką. – Skauting to sposób na życie i fantastyczna metoda wychowania i formacji młodych ludzi. Dziś pielgrzymują chłopcy i mężczyźni, kilka dni temu na swojej pielgrzymce modliły się wędrowniczki, dziewczęta i kobiety ze Skautów Europy – wyjaśnia skaut Marcin Demkowski.

Skauci Europy to dynamicznie rozwijająca się organizacja skupiająca obecnie około 2600 osób. Celem skautingu jest pomoc rodzinom katolickim w integralnym wychowywaniu dzieci i młodzieży. Cele szczegółowe zawierają się w 5 punktach: troska o zdrowie i rozwój fizyczny, kształtowanie zmysłu praktycznego, formacja charakteru, służba bliźniemu, formacja religijna.