Zwarte szeregi

tl, ac, mw


|

Gość Sandomierski 23/2012

publikacja 07.06.2012 00:00

– Ludzkie życie jest czymś wyjątkowym, jest wspaniałym Bożym darem 
– mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.Sandomierski marsz przeszedł głównymi ulicami miasta 
Sandomierski marsz przeszedł głównymi ulicami miasta
ks. Tomasz Lis

Trzeba go więc bronić przed tymi, którzy dla własnej wygody, z racji ideologicznych czy politycznych, chcą zająć miejsce Boga – dawcy życia. Marsze w obronie życia służą lepszemu zrozumieniu tego, czym jest życie, są zwarciem szeregów w celu jego obrony od samego początku, przez wszystkie jego fazy i we wszystkich wymiarach, aż po naturalną śmierć – podkreślił ordynariusz.
W Sandomierzu tydzień trwało duchowe przygotowanie do I Marszu dla Życia. Każdego dnia poszczególne parafie nawiedzały relikwie św. Joanny Beretty-Molli, przy których wierni modlili się o świętość rodzin oraz poszanowanie daru życia ludzkiego. W niedzielne popołudnie wspólne rodzinne świętowanie w łączności z uczestnikami Światowego Spotkania Rodzin rozpoczęła wspólna Msza św. w kościele pw. św. Józefa. Następnie uczestnicy marszu przeszli ulicami miasta do sandomierskiego parku Piszczele, gdzie odbył się piknik rodzinny.

W Staszowie podczas manifestacji za obroną wartości rodziny oraz życia niesiono transparent ze słowami bł. Jana Pawła II: „Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę”, zaś w Ostrowcu marsz odbył się pod hasłem: „Rodzino, otwórz się na życie”, po którym bawiono się na festynie rodzinnym.
W Stalowej Woli uczestnicy marszu zgromadzili się o godz. 15 na placu przed bazyliką konkatedralną. Zobaczyli występ dziecięco-młodzieżowego zespołu tanecznego Sanowiślaczki z Chwałowic oraz uczestniczyli w Eucharystii. Dwie godziny później pomaszerowali ulicami miasta: ulicami Jana Pawła II i KEN (tutaj przed krzyżem zawierzyli stalowowolskie rodziny Jezusowi Chrystusowi) dotarli przed Spółdzielczy Dom Kultury. Marsz prowadziła Taneczna Sekcja Mażoretek z Niżańskiego Centrum Kultury oraz Orkiestra Rozrywkowa pod dyrekcją Edwarda Horoszki. Marsz zakończył piknik rodzinny na placu przed SDK.
Tarnobrzeżanie rozpoczęli marsz Mszą św. odprawioną o godz. 13.00 na placu Bartosza Głowackiego, po której przemaszerowali na obiekty sportowe przy Szkole Podstawowej nr 10, gdzie mogli się bawić całymi rodzinami podczas XVIII Familiady.