Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej przy wsparciu Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Sandomierskiej zorganizował w Sandomierzu kolejną edycję konferencji "Solidarni z rodziną" pod hasłem "Rodzina nadzieją dla współczesnego świata".
Spotkanie rozpoczęła Msza św. w bazylice katedralnej, którą w intencji rodzin odprawił ks. Konrad Fedorowski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. W Eucharystii uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich na czele z prezesem Krzysztofem Szatanem, doradcy życia rodzinnego, słuchacze diecezjalnego studium życia i rodziny oraz zgromadzeni goście. – Niech ten dzisiejszy czas modlitwy i refleksji naukowej stanie się dla nas inspiracją, by na nowo odkryć piękno rodziny i głosić Ewangelię rodziny – mówił ks. Fedorowski.
Druga część wydarzenia odbyła się w Katolickim Domu Kultury, gdzie zgromadzeni wysłuchali wystąpień zaproszonych prelegentów. Na początku głos zabrał biskup Krzysztof Nitkiewicz, który zwrócił uwagę na potrzebę większej troski o rodzinę w obliczu przemian społecznych i kulturowych.
– Słyszymy z różnych stron, jak mamy żyć i umierać, czym jest płeć i rodzina, jak wychowywać i kształcić dzieci. Taki uniwersalny model dla wszystkich. Z kolei kiedy my przedstawiamy katolicki punkt widzenia, przypisuje się nam nierzadko brak tolerancji, ignorancję i zacofanie. Pomimo tego musimy pozostać sobą, to znaczy Ciałem Chrystusa, "solą ziemi i światłością świata", ku pożytkowi również tych, którzy mają inne wizje. Aby to było możliwie trzeba się spotykać, modlić, rozmawiać. Już sam fakt bycia razem, tak jak dzisiaj, jest niezmiernie ważny i za to pragnę każdemu z was podziękować – powiedział biskup.
Pierwszym prelegentem był ks. dr Krzysztof Wolski z Instytutu Studiów nad Rodziną im. Arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego, który mówił o głębokim znaczeniu małżeństwa i rodziny w Bożym planie zbawienia. – Wiara objawia prawdę o rodzinie jako rzeczywistości zakorzenionej w zamyśle Boga, a nie jedynie w ludzkim wymyśle. To powołanie wymaga łaski Bożej i współpracy małżonków – podkreślił prelegent, nawiązując do nauczania Benedykta XVI i Jana Pawła II.
Kolejny wykład wygłosił ks. prof. dr hab. Józef Młyński z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, który poruszył temat „Poradnictwo rodzinne nadzieją dla stabilizacji rodzin w kryzysie”. – Brak stabilizacji jest jednym z największych problemów współczesnych rodzin, dotykając różnych płaszczyzn, od socjalnych po małżeńskie. Poradnictwo rodzinne to skuteczny model odbudowy harmonii i rozwiązywania konfliktów – tłumaczył ks. Młyński, wskazując na potrzebę wsparcia i mediacji w relacjach rodzinnych.
Podsumowując spotkanie, ks. Konrad Fedorowski podkreślił, że współczesny świat potrzebuje rodzin, które żyją swoim powołaniem i są szczęśliwe. – Przekazywanie wiary zaczyna się w domu rodzinnym, zarówno przez słowa, jak i świadectwo życia. To niezastąpiony fundament przyszłości Kościoła i społeczeństwa – zaznaczył ks. Fedorowski.