Od 1 października prawie darmowe żłobki w Stalowej Woli

Zainteresowani rodzice powinni tylko wypełnić odpowiedni wniosek za pomocą aplikacji ZUS lub zrobić to osobiście w najbliższym oddziale tej instytucji.

Radosną wiadomość przekazała mieszkańcom Stalowej Woli Monika Pachacz-Świderska, zastępca prezydenta miasta, podczas konferencji prasowej przed niedawno oddanym do użytku żłobko-przedszkolem przy ul. KEN 1.

Monika Pachacz-Świderska przypomniała, że 1 października tego roku wchodzi w życie ustawa znana pod hasłem „Aktywny rodzic”. Dotyczy ona przede wszystkim wspierania aktywności zawodowej rodziców.

Ustawa, na którą powołała się M. Pachacz-Świderska, zawiera świadczenie o nazwie „Aktywni w żłobku”. Będzie ono obowiązywać od 1 października br. Do tej pory rodzice korzystali z częściowej refundacji opłaty za pobyt dziecka w żłobku wypłacanej z Rodzicielskiego Kapitału Opiekuńczego (RKO); było to 400 lub 500 złotych. Od następnego miesiąca, po złożeniu wniosku w ZUS, osobiście lub za pomocą zusowskiej aplikacji, będą płacić tylko za wyżywienie, czyli 13 złotych dziennie za jedno dziecko. Osoby, które takich wniosków nie złożą, a są objęte dofinansowaniem w ramach RKO, nadal będą otrzymywać dopłaty przez czas, na jaki zostały im przyznane. Szczegółowych informacji na ten temat udzielają same żłobki, pracownicy Wydziału Edukacji i Zdrowia Urzędu Miasta oraz placówki ZUS.

- Przez ostatnie dwie kadencje prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny nie tylko zwiększył liczbę miejsc w żłobkach z 90 na 280, budując nowoczesne obiekty, ale postarał się także o to, by w żłobkach tych poziom świadczonych usług dla dzieci był na najwyższym poziomie. Żłobki bowiem pełnią nie tylko wychowawczą funkcję, ale dbają również o zdrowie najmłodszych mieszkańców miasta, troszcząc się zarówno o ich prawidłowy rozwój fizyczny, jak i emocjonalny - powiedziała zastępca prezydenta.

Zainteresowanie żłobkami w Stalowej Woli jest bardzo duże. Obecnie wszystkie miejsca są zajęte. W kolejce jest jeszcze 91 zgłoszeń od rodziców. - Czy będzie budowany nowy żłobek, czy adaptowane na ten cel inne pomieszczenia, wszystko zależeć będzie od demograficznego trendu w najbliższym czasie - dodała M. Pachacz-Świderska.

Obecnie opłata za żłobek wynosi 12 proc. minimalnego wynagrodzenia za pierwsze dziecko i 9 proc. za drugie.

« 1 »