Na wystawę o Marii Kozłowej - twórczyni i propagatorce kultury ludowej Lasowiaków - zaprasza Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.
Wystawa czasowa „Nie z tej ziemi. Maria Kozłowa (1910-1999)” przypomni wybitną i cenioną twórczynię ludową, która całe swoje życie poświęciła odtwarzaniu sztuki i folkloru lasowiackiego. Jej działalność kulturalną poznamy dzięki córce Dorocie Kozioł – pisarce, poetce, dziennikarce, popularyzatorce kultury ludowej, znanej z malowniczego, poetyckiego i emocjonalnego sposobu opowiadania o minionych czasach.
– Maria Kozłowa była córką znanego działacza społeczno-politycznego Wojciecha Wiącka z Machowa. Ta poetka, artystka, animatorka odtwarzała i propagowała kulturę ludową Lasowiaków już jako młoda dziewczyna. Aktywna do końca życia, emanowała siłą i pasją w ratowaniu kultury dawnej wsi. To pierwsza taka ekspozycja poświęcona twórczyni. Opowiadać będzie o niej córka Dorota Kozioł, towarzysząca mamie od najmłodszych lat i uczestnicząca w jej ciekawym i aktywnym życiu kulturalnym. To właśnie jej wspomnienia poprowadzą zwiedzających. W przygotowanym filmie córka wspomina barwną i aktywną działalność matki, opowiada o machowskim domu, rodzinnych pamiątkach, kulisach i ciekawostkach z życia i działalności Marii Kozłowej oraz ludziach, którzy doceniali i podziwiali jej wysiłki w zachowywaniu niezwykłego świata dawnych tradycji, zabobonów i zwyczajów regionu lasowiackiego. Przygotowana ekspozycja pokaże życie kobiety, która realizując swoje pasje, godziła codzienne obowiązki domowe, zawodowe, zmagając się nieraz z różnymi trudnościami - poinformowała Magdalena Wielogocka z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
Kuratorkami wystawy, której otwarcie odbędzie się 3 marca o godz. 16, są Dorota Kozioł i kustosz Elżbieta Skromak. Eksponaty pochodzą zaś ze zbiorów rodzinnych Doroty Kozioł, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, Muzeum im. Marii Znamierowskiej - Prüfferowej w Toruniu oraz zbiorów prywatnych. Pokaźny zbiór fotografii i materiałów archiwalnych na wystawę udostępnił regionalista Sławomir Stępak.