Nowy numer 08/2024 Archiwum

Ossolin. Jubileuszowa pasterka

W tym roku odbędzie się jubileuszowa XX pasterka w Kaplicy Betlejemskiej w Ossolinie.

Ossolińskie pasterki należą do najbardziej rozpoznawalnych świątecznych uroczystości w kraju. Pasterkę rozpoczyna tradycyjnie bożonarodzeniowa inscenizacja, której formuła ewoluuje. W tym roku w widowisku wystąpią: Waldemar Chuchnowski, Piotr Leszczyński, Marcin Mucha (Trzej Królowie), Piotr Wójcik (św. Józef), Dawid Bryła (Herod) oraz debiutująca w roli Maryi Julia Koloch. Inscenizacja rozpocznie się 24 grudnia o godz. 22.30. Trzej królowie konno przyjadą do szopki przy kaplicy, gdzie odegrana zostanie scena pokłonu Dzieciątku Jezus. Sama pasterka odprawiona zostanie o godz. 23, a więc wtedy, gdy w Betlejem wybije północ. Udział w uroczystości zapowiedział biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Ossolina. Jubileuszowa pasterka

Na zakończenie Mszy św., jak co roku, w niebo wystrzelą fajerwerki dla uczczenia przyjścia na świat Zbawiciela. Podkładem muzycznym ich pokazu będzie piosenka „Święta noc” nagrana przed dwoma laty przez gwiazdę country Cezarego Makiewicza i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Ossolinie.

O artystyczną oprawę pasterki tradycyjnie zadba Gminny Ośrodek Kultury w Klimontowie.

Ossolina. Jubileuszowa pasterka

Tydzień wcześniej, 17 grudnia o godz. 18, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Klimontowie odbędzie się koncert jubileuszowy pt. „Radość oczekiwania”.

- Zaprezentujemy wówczas publiczności wszystkich aktorów, którzy w ciągu minionych 20 lat brali udział w towarzyszącemu religijnej uroczystości bożonarodzeniowemu widowisku. Wręczymy również okolicznościowe wyróżnienia tym, którzy przez dwie ostatnie dekady wspierali nas w organizacji tego wyjątkowego przedsięwzięcia - poinformował Rafał Staszewski, prezes Stowarzyszenia „Nasze dziedzictwo Ossolin”.

Podczas koncertu inaugurującego jubileusz pasterki świąteczny repertuar wykonywać będzie na żywo zespół w składzie: Julia Darowska (wokal), Martyna Puszka-Maziarz (wokal), Marcin Jadach (gitara basowa), Marcin Maziarz (instrumenty klawiszowe), Rafał Panek (gitara elektryczna), Marcin Gajewski (perkusja). Wystąpi ponadto chór działający przy MGOK w Klimontowie oraz młodzież uczestnicząca przed siedmioma laty w nagraniu piosenki „Święta noc”.

Ossolina. Jubileuszowa pasterka

Inscenizacja bożonarodzeniowa odbędzie się dzięki finansowemu wsparciu samorządów województwa świętokrzyskiego, powiatu sandomierskiego i gminy Klimontów.

XVII-wieczna Kaplica w Ossolinie, potocznie nazywana „Betlejkiem”, to jeden z najbardziej oryginalnych przykładów architektury sakralnej w południowo-wschodniej Polsce.

Ossolina. Jubileuszowa pasterka

Popularne podanie głosi, że ziemia, której użyto do usypania kopca ponad kaplicą, została sprowadzona z Betlejem przez domniemanego fundatora budowli, kanclerza wielkiego koronnego Jerzego Ossolińskiego. W 2016 roku, w nawiązaniu do tego podania, przy ołtarzu stanęła kamienna urna, w której umieszczono przywiezioną przez pielgrzymów ziemię z kilku różnych miejsc związanych z życiem i nauczaniem Jezusa Chrystusa. Wszystkie one zostały wyszczególnione na pamiątkowej tablicy. To m.in. Grota Mleczna na Pustyni Judzkiej, Droga Krzyżowa, Wieczernik w Jerozolimie, Ogród Oliwny i Golgota.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy