Nowy numer 38/2023 Archiwum

Stalowa Wola. Rocznica wiedeńskiej odsieczy

Z okazji 340. rocznicy bitwy pod Wiedniem na rynku w Stalowej Woli Rozwadowie zaprezentowane będzie widowisko pt. "Jan III Sobieski na Rynku w Rozwadowie".

Weźmie w nim między innymi udział Chorągwia Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. - Będzie to niepowtarzalna okazja, by poznać dawne umundurowanie, broń, zwyczaje oraz warunki, w jakich funkcjonowało wojsko. Na uczestników czeka wiele ciekawych działań: inscenizacja wjazdu króla do Rozwadowa, obozowisko wojskowe z XVII wieku, parady, pokazy i prezentacje związane z wojskowością epoki Sobieskiego, a także atrakcje dla dzieci i degustacja potraw dworskich - poinformowała Magdalena Wielgocka z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Rozwadów, obecnie dzielnica Stalowej Woli, powstał dzięki królowi Jani III Sobieskiemu. W roku 1690 podpisał on bowiem przywilej lokacyjny dla Gabriela Rozwadowskiego - założyciela miasta. Nieprzypadkowo w 1990 roku, z okazji 300. rocznicy lokacji miasta, na rynku w Rozwadowie wzniesiono pomnik tego wybitnego wodza Rzeczypospolitej jako wyraz wdzięczności mieszkańców dla władcy.

Stalowa Wola. Rocznica wiedeńskiej odsieczy

- Nawiązując więc do lokalnej historii i wyjątkowej rocznicy odsieczy wiedeńskiej, w ramach wydarzenia chcemy odzwierciedlić i zrekonstruować w żywej i atrakcyjnej formie dawne obyczaje dworskie, gonitwy husarskie, uroczystą paradę wojsk, pokaz musztry bojowej, dawne tańce, kulinaria oraz postacie historyczne. A wszystko po to, by przypomnieć uczestnikom podczas żywej lekcji historii, jak barwna i bogata jest nasza historia - dodała M. Wielgocka.

Stalowa Wola. Rocznica wiedeńskiej odsieczy

Wydarzenie odbędzie się 23 września na rozwadowskim rynku. Początek o godz.15.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast