Wycieczka po parku w Charzewicach, od 1977 r. znajdującym się w granicach Stalowej Woli, to podróż przez historię potężnego kiedyś rodu Lubomirskich.
Na taką właśnie wycieczkę wybrało się około 100 żądnych historycznych wrażeń mieszkańców Stalowej Woli i okolic. Po parku w Charzewicach oprowadzali ich profesjonalni przewodnicy w ramach projektu pt. "Niedzielne wycieczki po Rozwadowie i Charzewicach" organizowanych przez miasto oraz Fundację "Stalovianum".
Miejscowość Charzewice powstała około 1138 r. Jedna z jej właścicielek, Elżbieta Piasecka, w 1658 r. poślubiła Gabriela Rozwadowskiego, przyszłego założyciela pobliskiego Rozwadowa (teraz też dzielnicy Stalowej Woli). Rozwadowscy zaś odprzedali Charzewice, w 1723 r., właśnie Lubomirskim, a konkretnie Jerzemu Ignacemu Lubomirskiemu.
Ten zaś w kolejnych latach odkupywał inne sąsiednie majątki, stając się w końcu właścicielem jednego miasta i kilkunastu wsi. W samych zaś Charzewicach zbudował letni pałac, którego już nie ma (został zburzony podczas I wojny światowej, a jego resztki w 1953 r. zostały wysadzone w powietrze), oraz oficynę, która na szczęście się zachowała (odremontowana jest obecnie w prywatnych rękach). Jerzemu Romanowi Lubomirskiemu z kolei Charzewice zawdzięczają piękny park, który stworzył dla swojej żony. Sprowadzał do niego wiele egzotycznych roślin.
Po II wojnie światowej majątek przejęło państwo i urządziło w nim Państwowe Gospodarstwo Ogrodnicze. Obecnie jest on własnością gminy Stalowa Wola.