W 11. z kolei takim wydarzeniu, które odbyło się w Ośrodku Kultury w Opatowie, zaprezentowało się 64 wykonawców reprezentujących przedszkola, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, placówki opiekuńczo-wychowawcze i zespoły działające przy parafiach.
Celem przeglądu jest przede wszystkim prezentacja i popularyzacja dorobku artystycznego solistów i zespołów, muzyczny rozwój wychowanków czy nawiązywanie kontaktów pomiędzy młodymi artystami.
- Ale przede wszystkim służy on integracji osób niepełnosprawnych ze środowiskiem oraz pokonywanie barier społecznych związanych z akceptacją swojej niepełnosprawności, jak też niepełnosprawności drugiego człowieka - wyjaśniła Marzena Religa, nauczycielka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego - Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych w Niemienicach, który przegląd zorganizował.
Przegląd od dwóch lat ma charakter integracyjny. Wśród wykonawców była także czteroosobowa grupa z PSP w Sadowiu.
- Są to cztery dziewczynki, z których jedna śpiewa solo, a pozostałe w zespole. Śpiewają przy własnym gitarowym akompaniamencie. Jedna z pieśni, "Tłumy serc", powstała na podstawie słów Jana Pawła II. Jest to dla nich duże przeżycie i spore emocje plus integracja z dziećmi specjalnej troski. Dodam tylko, że uczennice przygotowała katechetka Marzena Gomuła - poinformowała Anna Nowak, dyrektor tej szkoły.
Otwierając przegląd, Małgorzata Spychaj, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Niemienicach, przywitała gości, w tym starostę opatowskiego Tomasza Stańkę oraz burmistrza Opatowa Adama Gajewskiego.
- Muzyka ma wielką moc. Potrafi zmienić nasz nastrój i nastawienie do życia, a nawet wyrwać z rozpaczy. Mówi się nawet, że ten, kto śpiewa, modli się dwa razy, bo śpiew to dar od Boga - podkreśliła pani dyrektor.
Uczestnicy otrzymali statuetki i dyplomy uczestnictwa oraz słodycze, którymi częstowała przewodnicząca Rady Powiatu Opatowskiego Bożena Kornacka.