Uroczystą sesją Rady Miejskiej rozpoczęto w Nisku obchody 90. rocznicy nadania praw miejskich.
Informację na ten temat zamieściła 23 października 1933 r. „Gazeta Lwowska”. Donosiła ona, iż rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych z 20 października 1933 r. „podniesiono do rzędu miast” Nisko oraz Winniki w powiecie lwowskim. W województwie krakowskim w tym samym czasie miastami zostały Zakopane, Krynica, Jaworzno, Szczakowa i Krzeszowice.
- Nisko ponad 90 lat temu była wsią na prawach powiatu. Sytuacja bardzo wtedy rzadka. Pierwszym burmistrzem został Teofil Piłat. Jestem siódmym z kolei. Sam rozkwit Niska to nie tylko rok 1933, ale koniec XIX wieku, kiedy miejscowością władało hrabiostwo Resseguier. W tym czasie w Nisku wszystkie ważniejsze budowle użyteczności publicznej już stały. Przyznanie mu praw miejskich było więc tylko formalnością. 90. rocznicę nadania praw miejskich świętować będziemy cały rok. Obfitować będzie ono w szereg zdarzeń kulturalnych i sportowych. Jednym z ważniejszych momentów będzie promocja publikacji pt. „Nisko. Zarys dziejów” pod redakcją ks. prof. Tomasza Moskala. Obchody zakończone zostaną galą 20 października, połączoną z wręczeniem honorowego obywatelstwa miasta Niska oraz okolicznościowej odznaki - wyjaśnił Waldemar Ślusarczyk, burmistrz Gminy i Miasta Nisko.
Pierwszy burmistrz Niska Teofil Piłat urodził się w 1877 r. w pobliskich Racławicach. Był przedsiębiorczym człowiekiem, który angażował się w życie społeczne i polityczne niżańskiego powiatu, pełniąc między innymi funkcję skarbnika w Kasie Stefczyka oraz zasiadając w zarządzie Banku Spółdzielczego w Nisku. Urząd burmistrza piastował dwa lata. Zmarł w 1945 r. i spoczywa na miejscowym cmentarzu.
Gośćmi uroczystej sesji Rady Miejskiej w Nisku był wnuczek, dwie wnuczki oraz prawnuczka Teofila Piłata.
- Mimo iż od wielu lat mieszkam w USA, z Niskiem jestem bardzo związany i zawsze je odwiedzam. Dziadka, pierwszego burmistrza Niska, nigdy osobiście nie poznałem, zamarł przed moim urodzeniem. Opowiadała nam o nim babcia. Pozostało też trochę zdjęć. Był znany i doceniany w pracy. Jesteśmy z niego bardzo dumni - zapewniał Zbigniew Piłat, najmłodszy wnuk.
W budynku Urzędu Gminy i Miasta odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona Teofilowi Piłatowi.