- Święty Jan z Damaszku mówił, że jeżeli spotkamy kogoś twierdzącego, iż jest niewierzący, wówczas należy go zaprowadzić do kościoła i postawić przed ikoną - mówi br. Marcin Świąder OFMCap.
- Święty Jan z Damaszku mówił, że jeżeli spotkamy kogoś twierdzącego, iż jest niewierzący, wówczas należy go zaprowadzić do kościoła i postawić przed ikoną. Jej walor polega na tym, iż najpierw porusza intuicję człowieka, pozostawiając ją w pozytywnym niepokoju, który rodzi pytania mogące doprowadzić do wiary. Nawrócenie się Tomasza Mertona nastąpiło pod wpływem sztuki, kiedy podczas pobytu w Rzymie zafascynowały go mozaiki z czasów wczesnego chrześcijaństwa - opowiadał br. Marcin.
Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega Tadeusz Zych przypomniał początki ikonopisarstwa i pierwszego ikonopisarza, za którego uważany jest św. Łukasz, mający według tradycji malować obrazy Matki Bożej, w tym jak głosi legenda również wizerunek Czarnej Madonny, powstały na płycie stołu, przy którym zasiadała Święta Rodzina w Nazarecie. Zwrócił uwagę, że również w Polsce ikony były i są popularne, a swoisty renesans przeżyły dzięki Jerzemu Nowosielskiemu.
- Przyjaciel tego miejsca prof. Stanisław Białogłowicz podczas przedostatniej wizyty opowiedział mi o wyjątkowym artyście piszącym ikony i podał mi jego numer telefonu. Dzięki temu możemy podziwiać ikony br. Marcina Świądra - wyjawił T. Zych. Na ekspozycji prezentujemy także prace Wojciecha Dzienniaka, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Są to wykonane w glinie naczynia liturgiczne nawiązujące swą formą i ornamentyką do pierwszych wieków chrześcijaństwa.
Brat Wojciech Świąder, kapucyn, wraz z dwoma innymi współbraćmi tworzy w Krynicy Zdroju Fraternię Przystań, gdzie „odkrywają bogactwo duchowości zawartej w ikonografii oraz malarstwie i sztuce. Piszą również ikony, idąc po śladach wielu znanych twórców. Społeczność skupiona wokół Fraterni to ludzie, dla których ważna jest sztuka otwarta na spotkanie z Tajemnicą”.
Wojciech Dzienniak jest absolwentem Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie oraz Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie filia w Katowicach, gdzie obronił dyplom w pracowni Prof. Tomasza Jury i rzeźbiarski w pracowni prof. Stanisława Hochuła. Był pomysłodawcą i współorganizatorem Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych w latach 1993-1994 w Sosnowcu oraz Konkursowego Przeglądu Prac Plastycznych Uczniów Sosnowieckich Szkół Średnich w latach 1994-1997. Od 2001 roku prowadzi pracownię ceramiki w Szkole Podstawowej Nr 25 w Sosnowcu. W 2007 roku został członkiem Archidiecezjalnej Komisji Architektury i Sztuki Sakralnej. Zajmował się również projektowaniem scenografii teatralnych. Ma na swoim koncie wystawy indywidualne w Polsce i zagranicą.