Znamy zwycięzcę konkursu "Stawiamy na edukację", zorganizowanego przez Zakłady Chemiczne "Siarkopol".
Została nim Szkoła Podstawowa nr 10 im. Janusza Korczaka w Tarnobrzegu i do niej powędruje 20 tys. zł.
Konkurs "Stawiamy na edukację" skierowany był do szkół podstawowych z Tarnobrzega oraz powiatu tarnobrzeskiego. Ich zadaniem było przedstawienie zadania inwestycyjnego oraz opracowanie pomysłu na akcję ekologiczną. Na udział w konkursie zdecydowało się 15 placówek. Zgłoszone projekty, jak zaznaczyła Anna Pekár, wicedyrektor PCEN w Rzeszowie ds. Oddziału w Tarnobrzegu, były niebanalne i twórcze, a wiele z nich może być gotowymi wnioskami do budżetu obywatelskiego.
- Zgodnie z regulaminem, w tym roku mogliśmy jednak nagrodzić tylko jedną placówkę, co okazało się trudnym zadaniem. Komisja konkursowa kilkakrotnie zbierała się, by wyłonić zwycięzcę - poinformował Mateusz Kutrzeba, wiceprezes Zarządu Spółki Zakłady Chemiczne "Siarkopol" Tarnobrzeg Sp. z o.o. - Ostatecznie wygrał wniosek Szkoły Podstawowej nr 10, zakładający realizację przedsięwzięć, które pozwolą prowadzić edukację kulturalną, teatralną, muzyczną, a także przyrodniczą w sposób bardziej nowoczesny i spektakularny.
Projekt "dziesiątki", zakładający przebudowę szkolnej auli wymagającej remontu i unowocześnienia, otrzymał największą liczbę punktów - 96 na 100 możliwych. Nagroda ufundowana przez Zakłady Chemiczne "Siarkopol" pozwoli m.in. na zakup i montaż nowej kurtyny, oświetlenia i rolet, a także krzeseł dla widowni.
- Taki rodzaj partnerstwa publiczno-prywatnego i działania na rzecz społeczności są niezwykle wartościowe. Dzięki temu możemy zrealizować nasze plany, wśród których szczególny nacisk chcemy położyć na utworzenie ogrodu sensorycznego, albowiem ponad 10 proc. naszych uczniów ma orzeczenia o dysfunkcjach rozwojowych wymagających terapii. W wielu opiniach specjalistów dotyczących tych osób są wskazania do zajęć z integracji sensorycznej. Posiadamy już całkiem dobrze wyposażoną salę służącą takim zajęciom, ale nie mamy ogrodu, który pozwoliłby dzieciom na rozpoznawanie rozmaitych struktur terenu, np. poprzez chodzenie po nim boso. Zasiejemy w ramach niego kwietną łąkę, zasadzimy drzewa owocowe, pojawią się tabliczki informacyjne o rosnących roślinach. Ogród powstanie na niezagospodarowanym terenie przy szkole - zdradził szczegóły projektu SP 10 jej dyrektor Paweł Paradowski.
W przygotowaniu zwycięskiego projektu pomagali Jolanta Tworek, nauczycielka biologii i geografii, oraz wicedyrektor Monika Czechura.
Konkurs zorganizowały ZCh "Siarkopol" przy wsparciu PCEN w Rzeszowie ds. Oddziału w Tarnobrzegu.