Nowy numer 33/2022 Archiwum

Łążek Garncarski. Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie

Od 30 czerwca do 2 lipca w Łążku Garncarskim, w pracowni Adama Żelazko, odbędą się XV Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie.

Warsztaty ceramiki tradycyjnej poprowadzi 12 garncarzy, w tym z Łążka Garncarskiego, Medyni Głogowskiej, Bolimowa i Czarnej Wsi Kościelnej.

Łążek Garncarski. Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie

W tym samym czasie realizowany będzie też, przez  Martę Florkowską i Pawła Szymańskiego z Pracowni Garncarnia w Kamionku Wielkim, .projekt pt „Patelnie, łatuszki, grapeny, trójnóżki. Ceramika naczyniowa przy produkcji i konsumpcji pieczywa plackowego”.

Łążek Garncarski. Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie

- Zaprezentowana zostanie zrekonstruowana XIX-wieczna ceramika kuchenna i stołowa służąca do przygotowywania potraw i ich spożywania, a jej uzupełnieniem będzie wykład na temat technik wykonania prezentowanych i używanych w trakcie warsztatów naczyń glinianych - poinformowała Barbara Nazarewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim.

Druga część projektu to warsztaty kulinarne, w trakcie których ich uczestnicy będą mieli możliwość aktywnego uczestnictwa w przygotowaniu składników (mielenie w żarnach, obtłukiwanie w stępie) i wypiekaniu w piecu kopułowym różnego rodzaju placków z ciasta miękkiego i twardego, przaśnego i zakiszonego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama