Tytuł pieśni zespołu Taraka "Podaj rękę Ukrainie", która stała się hymnem Majdanu w 2014 roku, był myślą przewodnią koncertu charytatywnego zorganizowanego przez Szkoły Katolickie im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu.
Na scenie Środowiskowego Domu Kultury zaprezentowali się uczniowie szkoły podstawowej oraz liceum.
- Ten koncert to ważne wydarzenie dla naszej społeczności szkolnej, zwłaszcza dla uczniów, którzy swoim śpiewem, recytacją zechcieli włączyć się w akcję charytatywną na rzecz pomocy ofiarom wojny w Ukrainie. Wydarzenia toczące się za naszą wschodnią granicą i los ukraińskich dzieci, młodzieży jest naszym uczniom bardzo bliski. Jak do wielu tarnobrzeskich szkół także do nas dołączyli młodzi obywatele Ukrainy, by móc kontynuować naukę w polskiej szkole. Jest to czwórka uczniów o nieprzeciętnych zdolnościach, w tym także sportowych. Jeden chłopiec gra w piłkę nożną, dziewczynka zaś jest mistrzynią juniorek Ukrainy w gimnastyce artystycznej - mówiła Joanna Szmuc, dyrektor Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu.
Pomysł na zorganizowanie koncertu był wspólną inicjatywą nauczycieli i samych uczniów, którzy chcieli w ten sposób pomóc uchodźcom oraz ludziom, którzy pozostając w swej ojczyźnie walczącej z najeźdźcą, zmagają się z okrucieństwami wojny. Był to także wyraz łączności i solidarności z Ukrainkami i Ukraińcami.
- Chcielibyśmy także w ten sposób dodać im sił i ducha nadziei oraz zaznaczyć, że dobra jest wciąż na tym świecie więcej, a także ludzkiej solidarności - zaznaczyła J. Szmuc.
Koncertu wysłuchali wraz z rodzinami uczniów zaproszeni goście, w tym Bożena Kapuściak, zastępca przewodniczącego Rady Miasta Tarnobrzega, która pogratulowała wszystkim zaangażowanym w jego przygotowanie, oraz ks. prał. Jan Biedroń, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu.
- My, Polacy, doskonale rozumiemy sytuację w Ukrainie, gdyż XX wiek zgotował nam piekło, przed którym przestrzegają wciąż jeszcze odnajdywane i jakże aktualne napisy: "Nigdy więcej wojny!". W kontekście dzisiejszego koncertu warto te słowa przywołać. Tytuł koncertu "Podaj rękę Ukrainie" nawołuje nas zaś do niesienia pomocy. W całej Polsce angażują się w nią instytucje, osoby prywatne oraz Kościół. I tak też jest w naszym mieście - zauważył ks. Jan Biedroń.
W programie koncertu obok tytułowego hymnu „Podaj rękę Ukrainie” znalazły się m.in. popularna ukraińska piosenka "Pisna Pro Rusznyk", znana w Polsce pod tytułem "Moja matko, ja wiem" lub "Biały ręcznik", "We are the World" Michaela Jacksona, "Wznieś serce nad zło" Ryszarda Rynkowskiego, "Zamiast" Edyty Gepert oraz "Jaskółka uwięziona" Stana Borysa i "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena w przejmującej interpretacji Aleksandra Szwarnowieckiego.
- Są to bardzo wymagające utwory, może zabrzmi to trochę nieskromnie, niemniej uważam, że dobrze sobie z nimi radzę, a to dlatego, iż rozumiem ich treść i przesłanie, co jest niezbędne dobrej interpretacji - stwierdził Aleksander. Dowodem na prawdziwość słów był fantastyczny występ chłopca, za który zebrał gromkie brawa.
Występy wokalne przeplatały odczytywane m.in. przez Gabrielę Wiącek fragmenty listów o. Jarosława Krawca OP, wikariusza wikariatu Ukrainy, pisanych na bieżąco począwszy od 24 lutego, czyli od pierwszego dnia agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
Podczas koncertu każdy mógł przekazać datek na pomoc dla Czernihowa, miasta partnerskiego Tarnobrzega, dotkniętego katastrofą humanitarną.
W Tarnobrzegu w ostatnich dniach marca odbyły się także inne koncerty charytatywne na pomoc uchodźcom wojennym i Ukrainie. W Wozowni, czyli siedzibie Studia Tańca i Ruchu FRAM, odbyły się dwa koncerty - rockowy i reggae, podczas których udało się zabrać ponad 6 tysięcy złotych. Inicjatorem przedsięwzięcia był Tomasz Sałata.
W Tarnobrzeskim Domu Kultury natomiast podczas koncertu "Wznieś serce nad zło" wystąpili uczniowie Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Staszica, będącego głównym organizatorem, którym towarzyszyli koledzy i koleżanki z LO im. M. Kopernika, ZS nr 3 oraz SP nr 10. Były występy solowe, zespołowe, taniec, a nawet pokaz musztry w wykonaniu klasy mundurowej.